Arhiepiscopul Argesului si Muscelului isi aniverseaza ocrotitorul spiritual - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2018 BISERICI.org

Noutăți în... e-mail!

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Știri și Evenimente

Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului își aniversează ocrotitorul spiritual

[2018-04-11]
de Iulian Dumitrașcu

IPS Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului, își sărbătorește miercuri ocrotitorul spiritual: pe Sf. Ier. Calinic de la Cernica. Cu acest prilej, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel i-a adresat Înaltpreasfinției Sale un mesaj de felicitare.
Ierarhul s-a născut în 6 iunie 1944 în localitatea Cracăul – Negru, comuna Crăcăuani, județul Neamț.
Înaltpreasfinția Sa a studiat la Seminarul Teologic din Mănăstirea Neamț (1959-1964) și la Institutul Teologic Universitar din Sibiu (1964-1968), cu lucrarea de licență: Lupta profeților împotriva formalismului (sub îndrumarea Pr. Prof. dr. Nicolae Neaga).
În 6 septembrie 1964 a fost hirotonit diacon celib, apoi preot, la 8 septembrie 1964. A slujit ca preot în Parohiile Tioltiur și Inău din Transilvania (1964-1971). A fost tuns în monahism la Mănăstirea Căldărușani în decembrie 1971, primind numele Calinic.
Aici, a îndeplinit ascultările de muzeograf și secretar al mănăstirii de metanie (1972-1974), apoi a fost transferat la Mănăstirea Cernica (1974-1977); a fost numit stareț al Mănăstirii Sinaia (1977-1981), apoi al Mănăstirii Cernica (1981-1985).
În 30 septembrie 1985 a fost ales arhiereu-vicar al Episcopiei Râmnicului și Argeșului, cu titlul Argeșeanul și cu reședința la Mănăstirea Curtea de Argeș.
În această demnitate a fost hirotonit și instalat în 17 noiembrie 1985. În 12 februarie 1990 Sfântul Sinod a decis reînființarea Episcopiei Argeșului, cu jurisdicție peste județele Argeș și Teleorman.
Ca locțiitor de episcop, în 4 aprilie 1990, a fost numit arhiereul vicar Calinic Argatu Argeșeanul, ales episcop eparhiot în 27 septembrie 1990 și înscăunat în 18 noiembrie 1990.
În anul 2009, prin înălțarea Episcopiei Argeșului și Muscelului la rang de Arhiepiscopie, a devenit arhiepiscop.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 52, Ultimul acces: 2018-12-10 02:48:04