Patriarhul Kirill al Moscovei a implinit 43 ani de la hirotonia in Arhiereu - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2019 BISERICI.org

Noutăți în... e-mail!

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Știri și Evenimente

Patriarhul Kirill al Moscovei a împlinit 43 ani de la hirotonia în Arhiereu

[2019-03-14]
de Iulian Dumitrașcu

Preafericitul Părinte Kirill, Patriarhul Moscovei și al Întregii Rusii, a împlinit joi 43 ani de la hirotonia în Arhiereu.
Patriarhul Kirill s-a născut în data de 20 noiembrie 1946 în orașul Leningrad, primind la botez numele de Vladimir Mihailovici Gundeav.
După ce a urmat Școala Generală, în anul 1965, este admis la Seminarul Teologic Ortodox, iar mai apoi la Academia Teologică Ortodoxă din Leningrad pe care a absolvit-o în anul 1970.
În data de 3 aprilie 1969 este tuns în monahism de Mitropolitul Nicodim (Rotov) de Leningrad și Novgorod primind numele de Kirill. Același mitropolit îl hirotonește ierodiacon în 7 aprilie, și ieromonah în 1 iunie.
În anul 1970 obține titlul de Magistru în Teologie al Academiei Teologice Ortodoxe din Leningrad.
Din anul 1970 până în anul 1971 este profesor de Teologie Dogmatică și asistent al Inspectorului General al Școlilor Teologice din Leningrad; în același timp este și secretar personal al Înaltpreasfințitului Părinte Nicodim, Mitropolit de Leningrad și Novgorod.
În data de 12 septembrie 1971 a fost ridicat la treapta de arhimandrit. Între anii 1971-1974 a reprezentat Patriarhia Moscovei la Consiliul Mondial al Bisericilor de la Geneva.
În perioada 26 decembrie 1974 – 26 decembrie 1984 a îndeplinit funcția de Rector al Academiei Teologice și al Seminarului Teologic Ortodox din Leningrad. Între anii 1974-1984 a fost conferențiar al catedrei de patrologie a aceleiași Academii Teologice.
În data de 14 martie 1976 a fost hirotonit în treapta de episcop de Vîborg, iar în 2 septembrie 1977 a fost ridicat în treapta de arhiepiscop.
Din data de 26 decembrie 1984 este numit Arhiepiscop de Smolensk și Veazemsk.
Începând cu anul 1986 devine oblăduitor al parohiilor din regiunea Kaliningrad, iar în 1988 este ales și numit în postul vacant de Arhiepiscop de Smolensk și Kaliningrad.
Din data de 13 noiembrie 1989 până în anul 2009 a fost Coordonator al Departamentului de Relații Externe (din august 2000 — Departament al Relațiilor Externe Bisericești), membru permanent al Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse.
În data de 25 februarie 1991 este ridicat în treapta de mitropolit.
În perioada 4-9 septembrie 2007, în timpul păstoririi ca Mitropolit de Smolensk și Kaliningrad, Patriarhul Kirill a participat la cea de-a treia Adunare Ecumenică Europeană desfășurată la Sibiu.
Din data de 27 ianuarie 2009, sinodul local al Bisericii Ortodoxe Ruse l-a ales pe mitropolitul Kirill ca Patriarh al Moscovei și al Întregii Rusii. Intronizarea Preafericitului Patriarh Kirill a avut loc în data de 1 februarie 2009 în catedrala Hristos Mântuitorul din Moscova.
Preafericitul Părinte Kiril a participat la Sinaxele Întâistătătorilor de Biserici Ortodoxe Autocefale desfășurate în Fanar, Constantinopol (6-9 martie 2014) și Chambésy-Geneva (21 – 28 ianuarie 2016).
În luna octombrie a anului 2017, Preafericirea Sa a venit la București pentru a participa la Sărbătoarea Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureștilor.
Aceasta a fost prima vizită în țara noastră a unui Întâistătător al Bisericii Ruse după 1989 și prima vizită a Preafericitului Părinte Kirill în România după alegerea sa ca patriarh.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 42, Ultimul acces: 2019-03-26 20:09:43