Calendar :: Ortodox - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

FEBRUARIE 2021

2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
LUNI 01 Sfantul Mucenic Trifon  
MARȚI 02 † Intampinarea Domnului  
MIERCURI 03 Sfantul si Dreptul Simeon si Sfanta Prorocita Ana Post
JOI 04 Sfantul Isidor Pelusiotul  
VINERI 05 Sfanta Mucenita Agata Post
SÂMBĂTĂ 06 Sfintii Varsanufie cel Mare; Ioan Profetul, Vucol si Fotie  
DUMINICĂ 07 Sfantul Partenie, episcopul Lampsacului - Ap. II Corinteni VI, 1-10Ev. Matei XXV, 14-30glas 2, voscr. 2
Vindecarea orbului din Ierihon - Ap. II Corinteni VI, 1-10Ev. Matei XXV, 14-30glas 2, voscr. 2
Duminica nr: 1
 
LUNI 08 Sfantul Teodor Stratilat; Sfantul Proroc Zaharia  
MARȚI 09 Inceputul Triodului; Sfantul Mucenic Nichifor  
MIERCURI 10 † Sfantul Haralambie Post
JOI 11 Sfantul Mucenic Vlasie; Sfanta Teodora imparateasa  
VINERI 12 Sfantul Meletie, Arhiepiscopul Antiohiei Post
SÂMBĂTĂ 13 Sfantul Cuvios Martinian; Sfintii Apostoli Acvila si Priscila; Sfantul Ierarh Evloghie  
DUMINICĂ 14 Sfintii Cuviosi Auxentiu, Maron si Avraam - Ap. II Corinteni VI, 16-18VII, 1Ev. Matei XV, 21-28glas 3, voscr. 3
Duminica femeii cananeence - Ap. II Corinteni VI, 16-18VII, 1Ev. Matei XV, 21-28glas 3, voscr. 3
Duminica nr: 2
 
Ziua Sărbătoarea Post
LUNI 15 Sfantul Apostol Onisim  
MARȚI 16 Sfintii Mucenici Pamfil si Valentin  
MIERCURI 17 Sfantul Mucenic Teodor Tiron Post
JOI 18 Sfantul Leon, Papa al Romei  
VINERI 19 Sfintii Apostoli Arhip, Filimon si sotia sa, Apfia Post
SÂMBĂTĂ 20 Sfantul Leon, episcopul Cataniei  
DUMINICĂ 21 Sfantul Eustatie si Sfantul Timotei - Ap. II Timotei III, 10-15Ev. Luca XVIII, 10-14glas 4, voscr. 4
Duminica Vamesului si a Fariseului - Ap. II Timotei III, 10-15Ev. Luca XVIII, 10-14glas 4, voscr. 4
Duminica nr: 3
 
LUNI 22 Aflarea moastelor sfintilor mucenici din Evghenia  
MARȚI 23 Policarp, sfantul nascut in temnita  
MIERCURI 24 † Intaia si a doua aflare a capului Sfantului Proroc Ioan Botezatorul Harți
JOI 25 Sfantul Tarasie  
VINERI 26 Sfantul Porfirie Harți
SÂMBĂTĂ 27 Sfantul Procopie Decapolitul; Sfantul Talaleu  
DUMINICĂ 28 Sfintii Cuviosi Ioan Casian si Gherman; Sfantul Cuvios Vasile Marturisitorul;
Pilda Fiului Risipitor - Ap. I Corinteni VI, 12-20Ev. Luca XV, 11-32glas 5, voscr. 5
Duminica nr: 4