București: Muzeul de artă populară dedică luna aprilie ouălor încondeiate - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Știri și Evenimente

București: Muzeul de artă populară dedică luna aprilie ouălor încondeiate

[2020-04-15]
de Gheorghe Anghel

În contextul sărbătorii Învierii Domnului, Muzeul de Artă Popular㠄Nicolae Minovici” dedică luna aprilie ouălor încondeiate, anunță instituția printr-un comunicat de presă.
„Sărbătorile de Paști reprezintă atât pentru poporul nostru, cât și pentru alte comunități creștine un reper calendaristic”, menționează reprezentanții muzeului, fapt pentru care oul pascal a fost declarat obiectul lunii.
În colecția muzeului se regăsesc peste 200 de ouă încondeiate din aproape toate regiunile țării, pictate cu diferite culori și simboluri.
„Ouăle din colecția Muzeului de Artă Populară Dr. Nicolae Minovici adunate din întreaga țară poartă specificul regiunii de origine, atât în privița culorilor, cât și a simbolurilor. Ele provin din următoarele regiuni: Bucovina, Muntenia, Oltenia și Țara Bârsei”.
„Ouăle sunt realizate prin tehnicile specifice fiecărei zone etnografice. Motivele pe care le găsim în colecția Dr. Nicolae Minovici sunt motive geometrice, zoomorfe, antropomorfe, vegetale și florale”.
Muzeul de Artă Populară Dr. Nicolae Minovici a fost construit în 1905 pentru a deveni o veritabilă vilă de odihnă a proprietarului, un important exponent al medicinei românești de la începutul secolului al XX-lea.
Însă, în 1906 destinația clădirii se schimbă radical și devine adăpost pentru o vastă colecție de artă etnografică românească și primul muzeu de profil din București, inițial denumit ,,Muzeul de Artă Națională Prof. Dr. Nicolae Minovici”.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 714, Ultimul acces: 2026-07-30 22:33:54