Arhiepiscopul Râmnicului: Timpul vieţii să devină o permanentă împreună-lucrare a noastră cu Dumnezeu[2024-01-03]de Iustin Gheorghe„Timpul vieţii trebuie să devină o permanentă împreună-lucrare a noastră cu Dumnezeu, încât, cu ajutorul Său dumnezeiesc, fiecare să fie fără pată, drept, cinstitor de Dumnezeu, străin de tot lucrul rău, grăind adevărul şi lucrând dreptatea”, a subliniat Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului. Înaltpreasfinţia Sa a arătat că „începutul a primit alte semnificaţii depline, în condiţiile unirii timpului cu veşnicia în viaţa divino-umană a Cuvântului lui Dumnezeu. Timpul pe care Dumnezeu ni-l oferă ca dar, în înşiruirea anilor, trebuie să-l preţuim ca pe un timp al înveşnicirii noastre”. „Prin viaţa duhovnicească, timpul poate fi transfigurat, îndumnezeit, prin participarea la viaţa lui Hristos, prin asemănarea cu Dumnezeu”. „Aşadar, timpul este un dar pentru creşterea spirituală a omului, pentru a aduce roada cea bună”, a spus Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie. Arhiepiscopul a oferit aceste sfaturi în cuvântul împărtăşit preoţilor şi credincioşilor în prima zi a anului 2024. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 472, Ultimul acces: 2026-06-25 01:33:11
|
Timp total: 0.19s...
[]:1