Telegraful Român, ziar fondat de Sf. Andrei Şaguna, împlineşte 171 de ani de apariţie neîntreruptă[2024-01-03]de Ştefana TotorceaPublicaţia Telegraful Român, fondată la Sibiu de Sf. Ier. Andrei Şaguna, împlineşte, miercuri, 171 de ani de apariţie neîntreruptă. Ziarul a fost gândit ca un instrument de apărare şi promovare a culturii ortodoxe şi identităţii naţionale româneşti în Transilvania, iar sfântul său întemeietor a supravegheat îndeaproape activitatea lui, de la revizuirea materialelor şi până la corectarea şpalturilor, conform pr. prof. Mircea Păcurariu. În perioada interbelică, publicaţia a fost condusă de pr. prof. Dumitru Stăniloae, oglindind o perioadă de înflorire teologică. În mod miraculos, publicaţia a supravieţuit şi în timpul comunismului. Periodicitatea Telegrafului Român a fost diferită de-a lungul timpului: bisăptămânal între 1853-1857 şi 1862-1872, săptămânal între 1858-1861, apoi bilunar din 1873 şi până în prezent. Colecţia integrală a publicaţiei a fost digitalizată poate fi consultată gratuit pe platforma Bibliotecii Judeţene ASTRA Sibiu. Procesul de digitalizare a durat aproximativ 8 ani şi s-a încheiat în 2021. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 356, Ultimul acces: 2026-06-24 21:12:46
|
Timp total: 0.03s...
[]:1