Episcopul Canadei, îndemn la început de an: Să ne rugăm să şi discernem în deciziile pe care le luăm[2024-01-02]de Sorin IoniţeEpiscopul Ioan Casian al Canadei transmite un mesaj la începutul noului an în care face îndemnuri la rugăciune şi discernământ, într-o societate încercată de conflicte armate şi alte neajunsuri. „Dacă ne îndreptăm privirea în jurul nostru, spre timpurile în care trăim, observăm că nevoile şi necazurile, dificultăţile, violenţa, minciuna, nedreptăţile sunt numeroase. Numeroase sunt şi iniţiativele bune dar credem noi că multe alte lucruri ar putea fi mai bine rânduite cu mai multă atenţie şi efort, cu mai multă dragoste şi înţelegere”, a subliniat Episcopul Ortodox Român al Canadei. „De relativ puţin timp observăm conflicte armate evidente, strategii de asociere care ţin cont de acest context, decizii care nu fac altceva decât să urmărească a spori mijloacele prin care respectivele ţări sau organizaţii vor participa la respectivele conflicte. Puţini sunt însă cei care reorientează aceste iniţiative sau fonduri pentru sănătate, educaţie, împotriva sărăciei, pentru dezvoltarea inovaţiei ştiinţifice etc. în aşa fel încât parte cel puţin din dificultăţile pe care le observăm la diferite niveluri să fie atenuate sau chiar rezolvate”. Părintele Episcop a subliniat că lucrarea creştinului trebuie să fie atât interioară cât şi exterioară şi să arate tocmai felul deosebit, consistent şi coerent în care lucrează Dumnezeu. „El a creat lumea întru început în mod armonios în cele două dimensiuni – spirituală şi materială. Ori noi ca oameni încercăm să ducem o viaţa spirituală interioară sănătoasă pentru ca tot ceea ce se întâmplă în interiorul şi în exteriorul nostru să reflecte raţiunea pe care Dumnezeu a sădit-o în noi la creaţie şi care să crească şi să se manifeste în deplinătatea chemării ei”. „Să ne rugăm dar să şi discernem în deciziile pe care le luăm în aşa fel încât paşii pe care îi vom urma atât spiritual interior cât şi trupeşte exterior să reflecte voinţa lui Dumnezeu. Aceasta este o responsabilitate pe care o avem dacă dorim să fim fideli vocaţiei pe care o avem de a reflecta chipul şi asemănarea lui Dumnezeu”, a spus ierarhul. „Rugăciunile rostite la începutul anului nu fac altceva decât să ne amintească această vocaţie a noastră şi să ne facă introducă în prezenţa lui Dumnezeu prin cuvântul rugăciunii dar şi prin faptă şi acţiune. Ele alcătuiesc firea omului în deplinătatea manifestării ei”. „Vă îndemn cu ocazia rostirii rugăciunilor la început de an să repuneţi o temeinică temelie de credinţă cuvântului şi faptei personale în aşa fel încât să putem deveni reflectări limpezi, clare, neîndoielnice, sigure, pline de hotărâre, dragoste, pace şi binecuvântare în vederea continuării drumului nostru spre Împărăţia lui Dumnezeu şi întâlnirea cu Hristos”. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 930, Ultimul acces: 2026-06-24 22:09:51
|
Timp total: 0.05s...
[]:1