Actul de proclamare a Anului omagial şi comemorativ 2024[2024-01-01]de Sorin Ioniţe2024 a fost proclamat drept An omagial al pastoraţiei şi îngrijirii bolnavilor şi An comemorativ al tuturor Sfinţilor tămăduitori fără de arginţi luni în Catedrala Patriarhală. Ceremonia, care a avut loc după Sfânta Liturghie şi slujba de Te Deum, a fost condusă de Patriarhul României. Episcopul vicar patriarhal Varlaam Ploieşteanul, Secretarul Sfântului Sinod, a dat citire actului sinodal prin care a fost aprobată proclamarea Anului omagial şi comemorativ 2024. Text integral: Proclamarea anului 2024 în Patriarhia Română ca „Anul omagial al pastoraţiei şi îngrijirii bolnavilor” şi „Anul comemorativ al tuturor Sfinţilor tămăduitori fără de arginţi” (Catedrala Patriarhală, luni, 1 ianuarie 2024) Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în şedinţa sa de lucru din 9 februarie 2023, a examinat referatul Cancelariei Sfântului Sinod privind declararea anului 2024 în Patriarhia Română ca „Anul omagial al pastoraţiei şi îngrijirii bolnavilor” şi „Anul comemorativ al tuturor Sfinţilor tămăduitori fără de arginţi”. Propunerea Cancelaria Sfântului Sinod pentru două teme, omagială şi comemorativă, pentru anul 2024, este argumentată în special prin creşterea accelerată din ultimii ani a numărului de oameni afectaţi de bolile clasice şi de adicţii multiple actuale. Având în vedere că viaţa şi sănătatea omului sunt daruri ale lui Dumnezeu faţă de care Biserica îşi arată mereu grija şi responsabilitatea, dedicarea anului 2024 unei atenţii sporite către oamenii bolnavi sau afectaţi de dependenţe (adicţii, patimi) se va reflecta şi în plan social-filantropic şi social-medical în instituţiile medicale înfiinţate şi administrate de Biserică (cabinete medicale, centre de recuperare, spitale), dar şi în instituţiile medicale de stat, prin cooperarea dintre preoţi şi medici sau psihologi. De asemenea, comemorarea în anul 2024 a tuturor Sfinţilor tămăduitori fără de arginţi cinstiţi în evlavia poporului român este un moment favorabil de sporire a rugăciunii pentru vindecarea bolnavilor şi de apreciere a celor care îi îngrijesc pe cei bolnavi la casele lor sau în spitale. Potrivit programului cadru (liturgic, cultural şi mediatic), I. În primul semestru al anului 2024 va fi tratată tema: „Anul omagial al pastoraţiei şi îngrijirii bolnavilor”, care va fi prezentată astfel: Forme ale pastoraţiei şi îngrijirii bolnavilor în Sfânta Scriptură; Lucrarea pastorală a Bisericii şi a slujitorilor ei pentru îngrijirea bolnavilor; Lucrarea social-filantropică şi medicală a Bisericii Ortodoxe Române. II. În al doilea semestru al anului 2024 va fi tratată tema: „Anul comemorativ al tuturor Sfinţilor tămăduitori fără de arginţi”, care va fi prezentată astfel: Hristos, doctorul sufletelor şi trupurilor noastre; Sfinţii doctori fără de arginţi şi sensurile cinstirii acestora; Sfinţii tămăduitori în istoria Bisericii. În urma discuţiilor în plen, la propunerea Comisiei pastorale, monahale şi sociale, Sfântul Sinod a hotărât: aprobă declararea anului 2024, în Patriarhia Română, ca „Anul omagial al pastoraţiei şi îngrijirii bolnavilor” şi „Anul comemorativ al tuturor Sfinţilor tămăduitori fără de arginţi”; aprobă programul-cadru (teologic-educaţional, cultural şi mediatic) intitulat „2024 – Anul omagial al pastoraţiei şi îngrijirii bolnavilor şi Anul comemorativ al tuturor Sfinţilor tămăduitori fără de arginţi”. Preşedintele Sfântului Sinod † Daniel Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 990, Ultimul acces: 2026-06-24 21:39:08
|
Timp total: 0.03s...
[]:1