Episcopul Lucian: Mântuitorul s-a smerit de slava Sa dumnezeiască, ca noi să ne îndumnezeim - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Episcopul Lucian: Mântuitorul s-a smerit de slava Sa dumnezeiască, ca noi să ne îndumnezeim

[2024-01-04]
de Iustin Gheorghe

„Mântuitorul nostru Iisus Hristos s-a smerit şi s-a golit de slava Sa dumnezeiască, ca noi să ne îndumnezeim şi să ne asumăm cu adevărat şi plenar jertfa pe care El a făcut-o pentru noi şi pentru a noastră mântuire”, a explicat luni Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului.
Preasfinţia Sa i-a îndemnat pe credincioşii prezenţi la Sfânta Liturghie să reflecteze mai mult la semnificaţia sărbătorii „Tăierea-împrejur cea după trup a Domnului”.
„Se cuvine ca la acest praznic al smereniei Mântuitorului şi noi să ne smerim şi să reflectăm la viaţa noastră de zi cu zi, să ducem o viaţă smerită, o viaţă cumpătată, o viaţă responsabilă, în cuminţenie faţă de Dumnezeu şi faţă de poruncile Lui”.
„Mântuitorul Hristos s-a făcut om asemenea nouă afară de păcat, s-a smerit şi ne-a demonstrat de atâtea ori că El este Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat şi om adevărat şi se smereşte pentru noi, neavând păcate, asumându-şi păcatele noastre ale tuturor”, a subliniat ierarhul.
„Să reflectăm la toate aceste lucruri şi să ducem o viaţă smerită în Hristos, să împărtăşim dragoste tuturor oamenilor şi mai presus de toţi şi de toate să-L iubim cu toată fiinţa noastră pe Mântuitorul”.
Preasfinţiutul Părinte Lucian a slujit, în prima zi din an, la Catedrala Episcopală din Caransebeş.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 378, Ultimul acces: 2026-06-24 17:40:46