Episcopul Lucian: Mântuitorul s-a smerit de slava Sa dumnezeiască, ca noi să ne îndumnezeim[2024-01-04]de Iustin Gheorghe„Mântuitorul nostru Iisus Hristos s-a smerit şi s-a golit de slava Sa dumnezeiască, ca noi să ne îndumnezeim şi să ne asumăm cu adevărat şi plenar jertfa pe care El a făcut-o pentru noi şi pentru a noastră mântuire”, a explicat luni Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului. Preasfinţia Sa i-a îndemnat pe credincioşii prezenţi la Sfânta Liturghie să reflecteze mai mult la semnificaţia sărbătorii „Tăierea-împrejur cea după trup a Domnului”. „Se cuvine ca la acest praznic al smereniei Mântuitorului şi noi să ne smerim şi să reflectăm la viaţa noastră de zi cu zi, să ducem o viaţă smerită, o viaţă cumpătată, o viaţă responsabilă, în cuminţenie faţă de Dumnezeu şi faţă de poruncile Lui”. „Mântuitorul Hristos s-a făcut om asemenea nouă afară de păcat, s-a smerit şi ne-a demonstrat de atâtea ori că El este Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat şi om adevărat şi se smereşte pentru noi, neavând păcate, asumându-şi păcatele noastre ale tuturor”, a subliniat ierarhul. „Să reflectăm la toate aceste lucruri şi să ducem o viaţă smerită în Hristos, să împărtăşim dragoste tuturor oamenilor şi mai presus de toţi şi de toate să-L iubim cu toată fiinţa noastră pe Mântuitorul”. Preasfinţiutul Părinte Lucian a slujit, în prima zi din an, la Catedrala Episcopală din Caransebeş. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 378, Ultimul acces: 2026-06-24 17:40:46
|
Timp total: 0.03s...
[]:1