Episcopul Antonie şi colindători din Episcopia de Bălţi au vizitat un centru pentru persoane cu dizabilităţi - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Episcopul Antonie şi colindători din Episcopia de Bălţi au vizitat un centru pentru persoane cu dizabilităţi

[2024-01-04]
de Ştefana Totorcea

Preasfinţitul Părinte Antonie a vizitat miercuri Centrul de plasament temporar pentru persoane cu dizabilităţi din Bălţi.
Ierarhul a mers însoţit de colindători: Corul „Sfânta Teodora de la Sihla” al Societăţii Femeilor Ortodoxe din Episcopia de Bălţi şi membri ai Corului preoţesc-misionar „Mitropolit Visarion Puiu” al eparhiei.
Cu ocazia apropierii Crăciunului pe stil vechi, Episcopul de Bălţi i-a felicitat pe beneficiarii centrului, le-a vorbit despre semnificaţia Crăciunului şi le-a oferit darul promis cu o lună în urmă: o masă de tenis.
Episcopul Antonie a oferit miercuri, 3 ianuarie 2024, o masă de tenis pentru beneficiarii Centrului de plasament temporar pentru persoane cu dizabilităţi din Bălţi. Foto: Episcopia de Bălţi
La rândul lor, pe lângă recitalul de colinde, doamnele din Societatea Femeilor Ortodoxe le-au oferit beneficiarilor centrului fructe şi dulciuri.
Directoarea centrului, Liliana Tipa, a mulţumit pentru vizită şi daruri, apreciind gestul de dragoste arătat beneficiarilor. Centrul de plasament temporar pentru persoane cu dizabilităţi (adulte) din Bălţi găzduieşte în prezent 386 de beneficiari.
Episcopul Antonie, membrele Societăţii Femeilor Ortodoxe din Episcopia de Bălţi şi membri ai corului eparhiei au vizitat miercuri, 3 ianuarie 2024, Centrul de plasament temporar pentru persoane cu dizabilităţi din Bălţi. Foto: Episcopia de Bălţi
Liliana Lungu, preşedinta Societăţii Femeilor Ortodoxe din Episcopia de Bălţi, a iniţiat anul trecut, în contextul Zilei Internaţionale a Persoanelor cu Dizabilităţi, marcată anual în data de 3 decembrie, Campaniei „A iubi, înseamnă a dărui” – o colectă în beneficiul rezidenţilor centrului.
Darurile strânse au fost oferite în ultima zi a lunii noiembrie 2023: îmbrăcăminte, încălţăminte, lenjerie de pat, produse de igienă, produse farmaceutice, produse cosmetice, prosoape, jocuri de masă, mingi. Tot atunci, Episcopul Antonie a promis că va reveni la centru cu o masă de tenis.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 388, Ultimul acces: 2026-06-24 17:40:47