Papa Francisc: A adora nu înseamnă a pierde timp[2024-01-06]foto: Vatican Media„A adora nu înseamnă a pierde timp, ci a da sens timpului”, a spus Papa Francisc astăzi, în contextul în care în ritul latin astăzi s-a amintit de vizita făcută de magi la Isus. Magii, „în ochii Săi mici şi nevinovaţi, percep lumina Creatorului universului, în căutarea căruia au dedicat existenţa”. Redăm alocuţiunea papală după traducerea făcută de pr. Mihai Pătraşcu pentru Ercis.ro. Iubiţi fraţi şi surori, bună ziua şi sărbătoare frumoasă! Astăzi celebrăm Epifania Domnului, adică manifestarea Sa tuturor popoarelor, întruchipate de magi (cf. Mt 2,1-12). Ei sunt nişte căutători înţelepţi care, după ce s-au lăsat interogaţi de apariţia unei stele, pornesc la drum şi ajung la Betleem. Şi acolo îl găsesc pe Isus, „cu Maria, mama Sa”, cad la pământ şi îi oferă „aur, tămâie şi smirnă” (v. 11). Oameni înţelepţi care recunosc prezenţa lui Dumnezeu într-un simplu Prunc: nu într-un principe sau într-un nobil, ci într-un copil al unor oameni săraci, şi se prosternă în faţa Lui, adorându-l. Steaua i-a condus acolo, în faţa unui Prunc; şi ei, în ochii Săi mici şi nevinovaţi, percep lumina Creatorului universului, în căutarea căruia au dedicat existenţa. Este experienţa decisivă pentru ei şi importantă şi pentru noi: de fapt, în Isus Prunc îl vedem pe Dumnezeu făcut om. Şi prin urmare să privim la El, să ne uimim de umilinţa Sa. A-l contempla pe Isus, a rămâne în faţa Lui, a-l adora în Euharistie: nu înseamnă pierdere de timp, ci înseamnă a da sens timpului. A adora nu înseamnă a pierde timp, ci a da sens timpului. Acest lucru este important, îl repet: a adora nu înseamnă a pierde timp, ci a da sens timpului. Înseamnă a regăsi direcţia vieţii în simplitatea unei tăceri care hrăneşte inima. Şi să găsim şi timpul pentru a-i privi pe copii, aşa cum magii l-au privit pe Isus: cei mici care şi ei ne vorbesc despre Isus, cu încrederea lor, promptitudinea lor, uimirea lor, curiozitatea lor sănătoasă, capacitatea lor de a plânge şi a râde cu spontaneitate, de a visa. Dumnezeu s-a făcut aşa: Prunc, încrezător, simplu, iubitor al vieţii (cf. Înţ 11,26). Dacă vom sta în faţa lui Isus Prunc şi în compania copiilor vom învăţa să ne uimim şi vom reporni mai simpli şi mai buni, ca şi magii. Şi vom şti să avem priviri noi, priviri creative în faţa problemelor lumii. Aşadar să ne întrebăm: în aceste zile ne-am oprit pentru a adora, am făcut un pic de spaţiu lui Isus în tăcere, rugându-ne în faţa ieslei? Am dedicat timp copiilor, pentru a vorbi şi a ne juca împreună cu ei? Şi în sfârşit, reuşim să vedem problemele lumii cu privirea copiilor? Maria, Mama lui Dumnezeu şi a noastră, să mărească iubirea noastră faţă de Isus Prunc şi faţă de toţi copiii, în special cei încercaţi de războaie şi nedreptăţi. După Angelus, Sfântul Părinte a spus următoarele: Iubiţi fraţi şi surori! În urmă cu şaizeci de ani, chiar în aceste zile, Sfântul Papă Paul al VI-lea şi Patriarhul ecumenic Atenagora s-au întâlnit la Ierusalim, dărâmând un zid de incomunicabilitate care timp de multe secole i-au ţinut departe pe catolici şi pe ortodocşi. Să învăţăm de la îmbrăţişarea acestor doi mari ai Bisericii pe drumul unităţii creştinilor, rugându-ne împreună, mergând împreună, lucrând împreună. Şi gândindu-ne la acel gest istoric de fraternitate făcut la Ierusalim, să ne rugăm pentru pacea în Orientul Mijlociu, în Palestina, în Israel, în Ucraina, în toată lumea. Atâtea victime ale războaielor, atâţia morţi, atâta distrugere… Să ne rugăm pentru pace. Exprim apropierea mea de poporul iranian, îndeosebi de cei din familiile numeroaselor victime ale atacului terorist petrecut la Kerman, de atâţia răniţi şi de toţi cei care sunt loviţi de această mare durere. Epifania este Ziua Copilăriei Misionare. Salut copiii şi tinerii misionari din întreaga lume, le mulţumesc pentru angajarea lor în rugăciune şi în sprijinirea concretă dată vestirii Evangheliei şi, îndeosebi, promovării tinerilor în ţările de misiune. Mulţumiri, multe mulţumiri vouă! Primesc cu bucurie participanţii la cortegiul istorico-folcloric, care anul acesta este dedicat teritoriului din „Valle del fiume Tevere”, valorilor sale umane şi religioase. Salut credincioşii veniţi din Germania, tinerii din Mişcarea „Între Noi”, „Prietenii istoriei şi tradiţiilor” din Carovilli, grupul AVIS din Paderno Franciacorta. Şi extind binecuvântarea mea la participanţii la marele Cortegiu al Regilor Magi care se desfăşoară la Varşovia şi în atâtea oraşe din Polonia. Şi urez tuturor o sărbătoare frumoasă a Epifaniei. Vă rog, continuaţi să vă rugaţi pentru mine şi mergeţi înainte, curajoşi! Domnul să vă binecuvânteze! Poftă bună şi la revedere! Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 353, Ultimul acces: 2026-06-25 02:13:32
|
Timp total: 0.18s...
[]:1