Mitropolitul Ioan, din nou printre persoanele fără adăpost de ziua onomastică: Încercăm să le găsim şi locuri de muncă[2024-01-08]de Sorin IoniţeMitropolitul Ioan al Banatului a păstrat şi anul acesta tradiţia de a lua masa cu persoanele fără adăpost din Timişoara. „Aceştia sunt o parte dintre prietenii mei din Timişoara. Nicăieri nu m-aş fi putut simţi astăzi mai bine, după ce am venit de la sfânta biserică decât printre aceşti oameni care îşi pun nădejdea numai în Dumnezeu”, a spus Părintele Mitropolit. „Am încercat să facem o mângâiere acestor oameni, atât prin darurile aduse, cât şi prin cuvânt”. „Suntem alături de ei şi încercăm să-i sprijinim şi în găsirea unor locuri de muncă”, a adăugat Mitropolitul Ioan după vizita făcută duminică la Centrul social de urgenţă pentru persoane fără adăpost „Sf. Francisc” din Timişoara. „Sunt câţiva tineri care încet-încet se pot integra şi din punct de vedere social şi al muncii. Şi, de aici, încet-încet să zboare şi ei în marea lume a necazurilor. Aici, într-un fel, sunt fericiţi dar marele necazuri sunt în momentul când ies de aici şi se confruntă pe viu cu viaţa aceasta atât de aspră şi care ne încearcă de atâtea ori”. Pe lângă masa de prânz, Mitropolitul Ioan le-a dăruit persoanelor fără adăpost articole vestimentare. Pachete alimentare au fost oferite şi persoanelor fără adăpost cazate în 11 containere racordate la utilităţi din cadrul Centrului de suport pentru situaţii de urgenţă şi criză de la Pădurea Verde, Timişoara. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 384, Ultimul acces: 2026-06-24 18:38:35
|
Timp total: 0.05s...
[]:1