Arhiepiscopia Dunării de Jos a oferit peste 150.000 de recipiente cu Agheasmă Mare[2024-01-07]de Andrei UrsuleanDe sărbătoarea Bobotezei, Arhiepiscopia Dunării de Jos a oferit peste 150.000 de recipiente cu Agheasmă Mare locuitorilor Municipiilor Brăila şi Galaţi. Programul liturgic a început la Brăila, prin Sfânta Liturghie oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Casian la Catedrala „Naşterea Domnului”, urmată de o procesiune până la faleza Dunării, încheiată cu slujba Aghesmei Mari. În a doua parte a zilei, Arhiepiscopul Dunării de Jos a oficiat slujba Aghesmei Mari şi la Biserica medievală „Precista” din Galaţi. „Preoţii şi voluntarii s-au pregătit cu atenţie şi în acelaşi timp cu multă grijă de partea spirituală, atât la casele credincioşilor, cât şi astăzi la Dumnezeieştile Liturghii. Mulţumim lui Dumnezeu pentru mulţimea de părinţi tineri purtând copii în braţe la Sfânta Împărtăşanie”, a subliniat ierarhul. „Ne-am bucurat în chip cu totul deosebit de a redescoperi darurile Botezului Domnului de la Iordanul Istoric la, ceea ce i se mai spune fluviul nostru – Dunărea, Iordanul României”. „Din mulţimea de daruri ale Botezului Domnului, prin conştientizarea botezului nostru, rămâne mai importantă urmarea bucuriei de astăzi pe care să o ducem mai departe la casele celor bolnavi, la spitale, pentru ca bucuria Botezului Domnului să fie şi împlinirea sănătăţii noastre sufleteşti şi trupeşti”, a adăugat la final Înaltpreasfinţitul Părinte Casian. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 362, Ultimul acces: 2026-06-25 02:18:37
|
Timp total: 0.18s...
[]:1