Pastorala Episcopului de Bălţi: La praznicul Naşterii Domnului suntem chemaţi să venim cu darurile noastre[2024-01-06]de Ştefana Totorcea„Naşterea Domnului este şi sărbătoarea darurilor. Dumnezeu oferă omenirii darul Său, Darul cel Mare şi cel mai scump – pe Fiul Său, iar noi suntem chemaţi să răspundem, la rândul nostru, tot cu daruri, pe care să le oferim semenilor noştri”, transmite Episcopul Antonie în Pastorala de Crăciun pe stil vechi. „Dumnezeu oferă pe Fiul Său, iar noi suntem invitaţi să oferim din puţinul nostru, pentru a ne asemăna cu El. Este ceea ce teologii au numit circuitul darurilor. Răspundem cu daruri la Darul lui Dumnezeu. Darurile noastre le adresăm Pruncului Iisus, dar le oferim semenilor.” „Le dăruim celor de lângă noi, dar le primeşte Pruncul Iisus. Aşa se explică faptul de ce la Praznicul Naşterii Domnului suntem chemaţi să venim, şi noi, cu darurile noastre. Cu toţii ne întrebăm: «Ce vom aduce Ţie Hristoase? Că Te-ai născut pe pământ ca om, pentru noi. Fiecare din făpturile cele zidite de Tine mulţumire aduce Ţie: îngerii cântarea, cerurile steaua, magii darurile, pământul peştera, iar noi pe Maica Fecioară. Dumnezeule, Cel ce eşti mai înainte de veci, miluieşte-ne pe noi!» (Vecernia Crăciunului)”, continuă ierarhul în scrisoarea pastorală. „Către acest Praznic este chemată să vină cu daruri şi fiecare instituţie, laică sau ecleziastică. Episcopia de Bălţi vine şi ea cu darurile sale către sărbătoarea Crăciunului.” Retrospectivă şi gânduri pentru viitor Preasfinţia Sa face un scurt bilanţ al realizărilor din eparhie. Pe lângă acţiunile social-filantropice şi evenimentele culturale dedicate Anului omagial-comemorativ 2023, în Episcopia de Bălţi s-au pus trei pietre de temelie – dintre care una la Paraclisul episcopal din Bălţi, în jurul căruia vor fi construite noul centrul eparhial şi noua catedrală episcopală. Preasfinţitul Părinte Antonie aminteşte că Episcopia de Bălţi este vechea Episcopie a Hotinului, reînfiinţată în urmă cu cinci ani, iar prin aceasta instituţia a împlinit anul trecut o sută de ani de existenţă şi reprezentare a românilor ortodocşi din aceste ţinuturi. „De aceea, o parte dintre activităţile noastre (conferinţe, slujbe, sfinţire de biserici şi de terenuri pentru viitoarele sfinte locaşe al Episcopiei de Bălţi ş.a.) s-au referit la acest mare şi important eveniment – Centenarul Episcopiei de Bălţi”, transmite ierarhul. Episcopul Antonie le mulţumeşte, pentru susţinere şi implicare, atât clericilor, cât şi doamnelor din Societatea Femeilor Ortodoxe din cadrul Episcopiei de Bălţi şi simplilor credincioşi. În Anul omagial 2024, declarat de Sfântul Sinod drept Anul omagial al pastoraţiei şi îngrijirii bolnavilor, Preasfinţia Sa îi îndeamnă pe toţi preoţii şi credincioşii „să descopere importanţa ajutorului acordat omului bolnav, înţelegând că în fiecare bolnav suferă tainic Hristos, iar doctorii fără de arginţi să ne fie modele de slujire jertfelnică a aproapelui”. Un nou Crăciun umbrit de război „Şi în acest an, marele Praznic al Naşterii Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos este umbrit de o stare de îngrijorare şi teamă. În ţara vecină continuă războiul distrugător de case şi de vieţi omeneşti. Când undeva mor copii, iar cineva a rămas fără casă şi este ameninţat cu moartea, bucuria sărbătorii este diminuată”, mai scrie părintele episcop. „Pruncul Sfânt se naşte pentru a arăta dragostea lui Dumnezeu pentru oameni şi a aduce pe pământ bucurie, pace şi bună înţelegere. Oamenii sunt chemaţi să trăiască în dragoste ca fraţii. Egoismul, necredinţa şi ura aduce suferinţa pe pământ, strică prietenii şi tulbură comunităţi.” „Episcopia de Bălţi, şi în acest an, prin clericii şi credincioşii săi, a arătat milă creştină faţă de fraţii ucraineni refugiaţi în R. Moldova. Prin Centrul Educaţional Anastasis al Episcopiei de Bălţi, care zilnic este frecventat de către 55-60 de copii refugiaţi ucraineni, Episcopia de Bălţi a adus mângâiere măcar la o parte dintre aceşti copii greu încercaţi de război”, a adăugat ierarhul. „Folosesc această ocazie pentru a le mulţumi pedagogilor de la Anastasis pentru dragostea şi compasiunea arătată confraţilor noştri ucraineni.” „Sunt mulţi oameni lângă noi care trăiesc în mari lipsuri. Să-i ajutăm după puterea noastră. Ajutorul acordat lor este ajutorul acordat Pruncului Iisus. Să nu-L lăsăm, în aceste zile, pe Pruncul Iisus în frig şi în foame”, încheie Preasfinţitul Părinte Antonie. Episcopia de Bălţi (fostă a Hotinului) este eparhie sufragană a Mitropoliei Basarabiei. Cea mai mare parte a comunităţilor din această eparhie, ca şi din Mitropolia Basarabiei, serbează Crăciunul după calendarul nerevizuit (7 ianuarie). Tot pe stil vechi serbează Crăciunul şi credincioşii din Episcopia Basarabiei de Sud (fostă a Cetăţii Albe-Ismail) şi a Daciei Felix (Serbia). Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 369, Ultimul acces: 2026-06-25 01:22:27
|
Timp total: 0.05s...
[]:1