Societatea Femeilor Ortodoxe „Maria de Mangop” din eparhia Sucevei şi Rădăuţilor: Bilanţ la un an de activitate[2024-01-06]de Ştefana TotorceaSocietatea Femeilor Ortodoxe „Maria de Mangop” din Arhiepiscopia Sucevei şi Rădăuţilor a publicat recent bilanţul primului an de activitate. Societatea funcţionează ca un grup informal de iniţiativă comunitară bazată pe voluntariat în trei domenii: Educaţie, Familie şi Biserică. Acţiunile desfăşurate au avut obiective social-filantropice şi cultural-educaţionale. Activităţi social filantropice În cadrul programului eparhial Două mâini de făină. Bine cu ce avem la îndemână!, societatea a desfăşurat 146 de proiecte proprii în beneficiul unui număr de 3220 de copii şi vârstnici aflaţi în situaţii de risc economic, social, educaţional şi emoţional În cadrul programului Vizidom – bine de la om la om, desfăşurat pe parcursul anului 2023, Anul omagial al pastoraţiei persoanelor vârstnice în Patriarhia Română, societatea a organizat sute de vizite la domiciliul vârstnicilor în situaţii de risc şi la căminele pentru persoane vârstnice, precum şi 22 de activităţi pentru cadre didactice pensionate. „Fiecare dintre noi înţelege participarea la activităţile societăţii ca pe o mărturisire explicită a Mântuitorului Hristos şi a Bisericii Sale. Credem în binele făcut din drag de oameni, de lume şi de Bine”, transmit reprezentantele Societăţii Femeilor Ortodoxe „Maria de Mangop”. „Suntem, la rându-ne, recunoscătoare efortului fiecărei doamne care a coordonat şi organizat astfel de activităţi şi reiterăm mulţumiri, cu onestitate şi preţuire, faţă de un astfel de efort colectiv.” O altă acţiune importantă în acest domeniu a fost realizarea Foişorului pentru bunicii cu dor, un spaţiu de recreere şi socializare construit în 2023 în curtea căminului de bătrâni de la Solca. Acesta a fost sfinţit şi inaugurat de Arhiepiscopul Calinic al Sucevei şi Rădăuţilor de Ziua Internaţională a Persoanelor Vârstnice. Iniţiative cultural-educaţionale şi artistice Societatea Femeilor Ortodoxe „Maria de Mangop” a organizat anul trecut, primul său an de activitate, 18 evenimente complexe, desfăşurate în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Suceava şi cu Sectoarele Media şi comunicare, Cultural, Educaţional-Teologic (Învăţământ) şi Misiune Pastorală şi Actualitate Creştină ale Centrului Eparhial din Suceava. Printre ele se numără conferinţe, expoziţii, spectacole, ateliere pentru copii. Lista integrală poate fi consultată pe site-ul eparhial. În Duminica Femeilor Creştine de anul trecut, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic a acordat Medalia Jubiliară Societăţii Femeilor Ortodoxe „Maria de Mangop”, pentru contribuţia „la păstrarea şi promovarea valorilor spirituale, patrimoniale, educaţionale, filantropice, misionare, edilitare, culturale şi sociale ale Bisericii şi Ţării”. Din Societatea Femeilor Ortodoxe „Maria de Mangop” fac parte în prezent 316 doamne şi domnişoare de profesii diverse, cele mai multe fiind cadre didactice, iar unele preotese. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 349, Ultimul acces: 2026-06-24 16:15:44
|
Timp total: 0.03s...
[]:1