După Dumnezeu: Volumul de morală şi bioetică scris de un american convertit la Ortodoxie va fi lansat în limba română la Iaşi[2024-01-06]de Andrei UrsuleanVolumul intitulat „După Dumnezeu: morala şi bioetica într-o epocă secularizată”, scris de H. Tristram Engelhardt Jr., va fi lansat marţi în limba română la Iaşi. Evenimentul va avea loc în Sala „Iustin Moisescu” din cadrul Ansamblului Mitropolitan începând cu ora 17:00. La eveniment va participa Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, împreună cu dr. Andrei Dîrlău, pr. Gheorghe Popa şi Cătălin Jeckel. Traducerea volumului a fost făcută de Andrei Dîrlău, doctor în teologie, specializat în Istoria şi Filosofia Religiilor. Întâlnirea va fi moderată de prof. dr. Vasile Astărăstoae, medic primar anatomie patologică şi medicină legală. Despre volum, dr. Vasile Astărăstoae spune că relatează „parcursul istoric şi cultural al orientării seculariste moderne, explică apariţia şi transformările bioeticii, precum şi pericolul ca societatea să-şi inventeze o morală care este una de „după Dumnezeu”, şi adesea, în mod clar, chiar contra lui Dumnezeu”. „Volumul este o critică inteligentă a filosofiei morale seculariste contemporane, în favoarea unui tradiţionalism înrădăcinat în perspectiva Bisericii Ortodoxe, şi conţine numeroase argumente puternice. Ea oferă o perspectivă cuprinzătoare asupra celor mai profunde şi grele probleme atât din filosofia morală, cât şi din bioetica timpului nostru”, menţiona dr. Vasile Astărăstoae în prefaţa ediţiei în română a volumului. Profesorul Hugo Tristram Engelhardt Jr. s-a născut în anul 1941 în Texas. La vârsta de 50 de ani s-a convertit la Ortodoxie, primind numele de Herman (Gherman). Este doctor în Medicină la Universitatea din Tulane (1972) şi Filosofie la Universitatea din Texas (1969). Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 344, Ultimul acces: 2026-06-24 16:15:44
|
Timp total: 0.03s...
[]:1