5 ani de la adormire: Preoteasa Argentina Galeriu a plecat la Domnul în ziua când se deschid cerurile[2024-01-06]de Ştefana TotorceaSâmbătă se împlinesc cinci ani de la mutarea la cele veşnice a doamnei preotese Argentina Cristina Galeriu. Soţia discretă şi grijulie a unuia dintre cei mai mari predicatori ai secolului XX, Părintele Constantin Galeriu, s-a dus la Domnul în ziua de Bobotează, când în popor se spune că se deschid cerurile. Pe viitorul părinte Constantin Galeriu l-a cunoscut după ce a terminat liceul, în 1943. „Era un om la vârstă de 25 de ani, iar eu eram o copilă de la Institutul «Elena Doamna», unde am stat toată perioada de învăţământ, pentru că am fost orfană”, rememora Argentina Galeriu într-un interviu acordat Ziarului Lumina în 2009. După o săptămână, s-au căsătorit. Au făcut nunta cu banii câştigaţi de viitorul preot la un concurs de omilii. Soţul era student la Teologie şi cântăreţ în strana Bisericii Zlătari. „Şi m-a întrebat dacă îmi place viaţa la ţară, întrucât era repartizat în comuna Poienarii Burchii, cătunul Podul Văleni, la un număr de 120 de familii. Din ce citisem şi eu prin şcoală, vedeam viaţa de ţară foarte frumoasă”, a mai povestit preoteasa în interviul citat. Preotul Constantin Galeriu şi soţia, Argentina, în tinereţe. Sursa foto: Ziarul Lumina La Poienarii Burchii li s-au născut primii doi copii, Narcis şi Rodion, într-o casă ţărănească cu prispă fără curent electric. „A fost frumos, nu mi s-a părut greu, măcar că războiul venise, era sărăcie, am trăit şi o perioadă de foamete”, a declarat Argentina Galeriu. La începutul anilor 1950, soţul a fost arestat, fiindcă le spunea oamenilor că Dumnezeu e mai important decât ideologia lui Karl Marx. Atunci, preoteasa a fost ajutată de comunitatea de la Biserica „Sf. Vasile” din Ploieşti, dar şi de alte comunităţi prahovene în care părintele Galeriu făcuse misiune. Din fericire, detenţia nu a fost îndelungată, deoarece Gala Galaction a intervenit la Petru Groza, cerându-i să-i împlinească cererea ca pe o rugăciune a unui om care nu mai avea mult de trăit. O familie în care jertfa şi milostenia au primat Părintele Constantin Galeriu, unul dintre cei mai mari predicatori ai secolului XX. Sursa foto: Biserica „Sf. Silvestru” din Capitală Viaţa de jertfă a soţului a devenit o viaţă de jertfă şi pentru familie. Medicul Rodion Galeriu povestea, citat de Jurnalul Naţional: „La noi acasă, uşa a fost întotdeauna deschisă. Mama a trăit între uşă şi telefon. Ca-ntr-o răscruce. Cu excepţia momentului liturgic, când avea treabă în primul rând cu Dumnezeu, tata răspundea la toate chemările enoriaşilor. Noi nu ne puteam bucura de el”. De asemenea, familia împărţea tot ce avea cu cei care aveau mai puţin decât ei. „Niciodată nu venea seara singur acasă, totdeauna îţi aducea un oaspete, iar la masa de prânz, nu ştiu cum de se făcea, că găsea mereu câte un călător şi zicea: «Argentina, hai, dă-i şi dânsului un pic de mâncare», şi de acolo de unde aveam, dădeam, iar totul a fost răsplătit. Mi s-a dat întreit, nu am dus lipsă”, povestea preoteasa. Părintele Constantin Galeriu şi soţia, Argentina, au avut patru copii. Trei dintre ei s-au mutat la cele veşnice. Mama lor a rămas cu îndatorirea de a-i pomeni pe toţi – soţ şi copii – până la mutarea ei la cele veşnice, în 2019, la vârsta de 93 de ani. Moştenirea acestei familii binecuvântate continuă prin strănepoţii lor, între care şi copiii Părintelui Cristian, care slujeşte la Biserica „Sf. Silvestru” din Capitală. Tot acolo, Părintele Constantin Galeriu şi prezbitera Argentina au slujit timp de decenii în a doua parte a vieţii lor. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 396, Ultimul acces: 2026-06-24 20:36:13
|
Timp total: 0.17s...
[]:1