Patriarhia Română rămâne instituţia cu cea mai mare contribuţie la creşterea numărului donatorilor de sânge din ţară[2024-01-05]de Ştefana TotorceaVoluntarii Paraclisului Catedralei Naţionale au prezentat recent raportul pe anul 2023 al Campaniei „Donează sânge, salvează o viaţă!”. Prin intermediul acesteia, Patriarhia Română rămâne instituţia cu cea mai mare contribuţie la creşterea numărului donatorilor de sânge din ţară şi unul din cei mai importanţi sponsori ai centrelor de transfuzii din România. Anul trecut au fost organizate 16 ediţii (sau acţiuni) ale campaniei, în cadrul cărora 4.500 de persoane au donat aproximativ 2025 litri de sânge. „Toţi aceşti donatori au răspuns astfel chemării adresate de Patriarhia Română şi de Centrele de Transfuzii, pe fondul unei lipsei acute a sângelui şi a derivatelor din sânge din sistemul medical românesc”, a explicat, pentru Trinitas TV, Constantin Jinga, voluntar coordonator la Paraclisul Catedralei Naţionale. O acţiune importantă de anul trecut a fost cea prin care 1000 jandarmi din toată ţara au donat sânge în sprijinul victimelor, al salvatorilor şi al eroilor pompieri. Tot anul trecut, campania a aniversat un deceniu de activitate printr-un eveniment organizat la Palatul Patriarhiei, în prezenţa Episcopul Vicar Patriarhal Varlaam Ploieşteanul. Donare de sânge la Academia de Poliţie în cadrul Campaniei „Donează sânge, salvează o viaţă!” a Patriarhiei Române. Foto: Trinitas TV / Andreea Sava Din 2013 şi până în prezent, în cadrul Campaniei „Donează sânge, salvează o viaţă!” a Patriarhiei Române, s-au derulat 44 de ediţii în cadrul cărora au fost colectaţi peste 24.000 de litri de sânge. Numărul donatorilor fideli depăşeşte 50.000. De asemenea, Patriarhia Română a sprijinit, începând din anul 2018 şi până în prezent, proiectul de dotare cu echipamente şi aparatură medicală a Centrelor de Transfuzii din Bucureşti, Ploieşti, Constanţa, Cluj şi a Centrului de Transfuzie Sanguină al M.Ap.N. Cum se desfăşoară campania „Campanii de donare de sânge se desfăşoară în mod curent în Bucureşti şi în judeţul Prahova, dar s-au organizat campanii de donare de sânge şi în cele 41 de judeţe ale României, dar şi în afara ţării, în Germania, Franţa, Anglia, Italia, Spania”, a explicat voluntarul coordonator Constantin Jinga. „Voluntarii de la Paraclisul Catedralei Naţionale se ocupă de buna organizare a acestor campanii şi de furnizarea unor produse importante în procesul de donare: apă, ceai, suc, cafea, dulciuri şi fructe.” „Principalii beneficiari sunt cele peste 60 de spitale din Municipiul Bucureşti, spitale unde consumul de sânge este extraordinar de mare, pe fondul unor intervenţii şi proceduri medicale foarte complexe, în special operaţii chirurgicale”, a subliniat reprezentantul campaniei. Ediţie a Campaniei „Donează sânge, salvează o viaţă!” a Patriarhiei Române realizată în colaborare cu Jandarmeria Română în 2023. Foto: Ziarul Lumina / Luiigi Ivanciu Printre beneficiari se numără Institutul Clinic Fundeni, Spitalul Clinic de Urgenţă Bucureşti, Spitalul Universitar de Urgenţă şi Spitalul Universitar de Urgenţă Militar Central „Carol Davila”. Obiectivele campaniei „În primul rând, dorim să mărim numărul de donatori de sânge din România, prin creşterea gradului de conştientizare în societate asupra importanţei actului de donare de sânge, un act medical foarte nobil”, spune Constantin Jinga. „În al doilea rând, dorim să creştem numărul de instituţii partenere cu care Patriarhia Română să colaboreze pe viitor. Dorim să conştientizăm cu privire la rolul donatorului de sânge, care, prin gestul său nobil, poate salva până la 3 vieţi şi să continuăm strângerea de fonduri pentru dotarea cu echipamente medicale a centrelor de transfuzii teritoriale.” Voluntarii Paraclisului Catedralei Naţionale sunt mereu alături de donatorii de sânge, cărora le oferă dulciuri şi băuturi necesare în acest proces. Foto: Ziarul Lumina / Luiigi Ivanciu Coordonatorul voluntarilor care se ocupă de Campania „Donează sânge, salvează o viaţă!” le-a transmis mulţumiri tuturor instituţiilor partenere. „Buna colaborare pe care am avut-o cu aceste instituţii încă de la început şi în special în ultimul an a fost datorată faptului că împărtăşim valori comune: credinţa în Dumnezeu, iubirea de neam şi dorinţa de a ajuta fiecare om în suferinţă”, a spus Constantin Jinga. Printre partenerii Campaniei „Donează sânge, salvează o viaţă!” se numără Academia de Poliţie „Al.I. Cuza”, Facultatea de Pompieri din Capitală, Jandarmeria Română, Academia Tehnică Militară, Academia de Studii Economice, Poliţia de Frontieră, Serviciul de Telecomunicaţii Speciale. Doar 2% din populaţia României donează sânge, faţă de media de 10% înregistrată la nivelul Uniunii Europene. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 394, Ultimul acces: 2026-06-25 03:03:30
|
Timp total: 0.19s...
[]:1