Episcopul Vicar al Iaşilor despre Sf. Nichifor Leprosul: Suferinţa, fereastră prin care pătrunde lumina harului[2024-01-05]de Iustin GheorghePreasfinţitul Părinte Nichifor Botoşăneanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, a oficiat joi slujba Sfintei Liturghii, cu ocazia praznicului Sf. Cuv. Nichifor Leprosul, la Biserica Talpalari, din municipiul Iaşi. Preasfinţia Sa a explicat celor prezenţi că prin crucea pe care a primit-o de la Dumnezeu, Sfântul Nichifor şi-a sfinţit viaţa. „Ajuns să aibă har de la Dumnezeu, Sfântul Nichifor cel Lepros şi-a vădit bucuria, şi-a vădit nădejdea pe care o crescuse în inima lui, i-a îmbărbătat şi i-a întărit pe alţii, de aceea şi Dumnezeu a arătat viaţa lui sfinţită cunoscută celorlaţi, arătându-l făcător de minuni. Sfântul Nichifor a devenit un om încercat, un mângâietor de oameni”. „Creştinul nu se bucură de boală, nu se bucură de moarte, nu se bucură de sărăcie şi nici nu le caută pe acestea, dar dacă are înţelepciunea să ştie că nimic nu se întâmplă fără rost în viaţă, toate acestea devin ferestre prin care pătrunde lumina harului, şi în loc să rămână în întristare şi durere, aşa cum rămânem când nu-l cunoaştem pe Dumnezeu, primim bucurie şi putere, devenind oameni care dau nădejde altora”, a subliniat ierarhul. La final, PS Nichifor Botoşăneanul a adăugat că „cel mai mult în viaţa Sfântului Nichifor a însemnat această putere de a accepta crucea pe care Domnul i-a dat-o, boala prin care avea să se mântuiască”. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 351, Ultimul acces: 2026-06-24 16:54:46
|
Timp total: 0.03s...
[]:1