Tineri din ARCB la Întâlnirea europeană Taizé din Slovenia[2024-01-08]foto: ARCB.roLa sfârşitul fiecărui an, câteva mii de tineri şi adulţi din diferite ţări şi de diferite confesiuni se adună timp de cinci zile într-un mare oraş european pentru a se ruga şi pentru a împărtăşi viaţa oamenilor şi comunităţilor bisericeşti. Aceste întâlniri sunt organizate de comunitatea călugărilor din Taizé împreună cu Bisericile locale. O astfel de întâlnire, cu numărul 46, a avut loc la Ljubljana, în Slovenia, în perioada 28 decembrie 2023 – 1 ianuarie 2024. Tema acestei ediţii a întâlnirii europene a fost „A merge împreună”, şi la ea a participat cu entuziasm şi curiozitate şi un grup de 9 persoane din Arhidieceza de Bucureşti coordonat de pr. Marian Blaj. Miercuri, 27 decembrie, am pornit în călătorie spre Ljubljana. Prima oprire a fost in Budapesta, unde am vizitat centrul oraşului, Bazilica Sfântul Ştefan si Târgul de Crăciun. În următoarea dimineaţă am plecat din nou la drum, până în capitala Sloveniei. La punctul de primire al pelerinilor am fost întâmpinaţi cu multă ospitalitate de fratele Kilian (responsabil pentru România), după care toţi am fost repartizaţi într-o comunitate parohială. Dar înainte de a ajunge la această parohie, am participat la primul moment de rugăciune din program, găzduit de Arena Stožice. Aici, în discursul de deschidere a evenimentului, fratele Matthew ne-a încurajat astfel: „Toţi creştini sunt chemaţi să meargă împreună, să înfrunte problemele actuale şi globale împreună, să asculte împreună chemarea lui Dumnezeu, la o viaţa nouă în bisericile şi comunităţile noastre.” A urmat întâlnirea cu voluntarii din centrul parohial al localităţii Jarše (Domžale), care ne-au repartizat la diferite familii, în mici grupuri de câte două sau trei persoane. Programul următoarelor zile, 29, 30 şi 31 decembrie, a fost în mare parte asemănător: începeam ziua în centrul parohial cu rugăciune în stil Taizé (la care participau toţi pelerinii oaspeţi), continuam cu grupurile de discuţii (temele zilelor fiind: „a asculta”, „a fi împreună cu ceilalţi” şi „a călători împreună”), după care aveam posibilitatea de a descoperi obiectivele turistice din capitala ţării sau să participăm la work-shop-urile puse la dispoziţie de organizatori (artă, cultură, spiritualitate, religie, implicare socială, turism etc.). Înainte de acestea am avut posibilitatea de a participa la alte momente de rugăciune, în grupuri mici, la ora prânzului, în câte o biserică din oraşul Ljubljana. Spre seară primeam cina şi prânzul la pachet şi participam din nou la rugăciunea cu toţi pelerinii evenimentului, la arena amintită mai sus. La finalul fiecărei zile ne întorceam în familii, unde povesteam cu drag experienţa de peste zi, dar nu numai. Pe parcursul acestor zile am avut şi ocazia să descoperim capitala ţării cu locurile ei semnificative (Catedrala „Sfântul Nicolae”, Castelul Ljubljana, Podul dragonilor, Târgurile de Crăciun, zonele pietonale etc.), dar şi alte locuri turistice naţionale (Peştera Postojna, Castelul Predjama, Bazilica „Maria, Ajutorul Creştinilor”, Lacul Bled etc.). Duminică, 31 decembrie, după Sfânta Liturghie din parohiile gazdă, ne-am întâlnit toate grupurile de români prezenţi la acest eveniment. Astfel am fost împreună aproximativ 90 de persoane din diferite localităţi ca: Bucureşti, Iaşi, Braşov, Sfântul Gheorghe, Covasna, Cluj, Târgu Mureş, Timişoara, Alba Iulia etc. Ne-am bucurat să fim împreună şi să colindăm. Finalul zilei ne-a adunat din nou împreună, fiecare în parohia gazdă; ne-am rugat pentru pace şi am făcut sărbătoare la „Festivalul naţiunilor”, unde fiecare grup naţional a prezentat ceva reprezentativ. În comunitatea noastră s-au aflat pelerini din România, Polonia, Ungaria, Spania, Egipt şi Italia. Grupul nostru a pregătit un cântec, o urătură şi un dans popular care au creat o atmosfera minunată. Am petrecut prima zi din an alături de familiile gazdă, dar şi cu grupul, vizitând alte locuri turistice. Marţi, 2 ianuarie, am plecat spre România, oprindu-ne peste seară într-un alt oraş pe care am dorit să îl vizităm: Belgrad, capitala Serbiei. Aici am vizitat Catedrala ortodoxă „Sfântul Sava”, muzeul „Nikola Tesla” şi câteva zone pietonale turistice. Multe lucruri m-au impresionat în această experienţă, iar unul dintre ele a fost meditaţiile zilnice oferite de fratele Mattew, noul prior al comunităţii din Taizé. La plecare el ne-a îndemnat ca toţi să ne întoarcem acasă ca pelerini ai păcii şi să îndrăznim să pornim din nou, nu singuri, ci împreună cu ceilalţi, îmbogăţiţi reciproc prin mersul împreună. Următoarea întâlnire europeană similară va avea loc în localitatea Tallinn, capitala Estoniei, în perioada 28 decembrie 2024 – 1 ianuarie 2025. (Anca R. pentru ARCB.ro) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 450, Ultimul acces: 2026-06-24 22:27:34
|
Timp total: 0.03s...
[]:1