Marile lucrări ale Aghesmei Mari. Când şi cum se consumă - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Marile lucrări ale Aghesmei Mari. Când şi cum se consumă

[2024-01-09]
de Sorin Ioniţe

Agheasma Mare, obţinută la Bobotează prin dubla invocare a Sfintei Treimi, este „o mare binecuvântare pentru Biserică”, conform Patriarhului Daniel.
Când şi cum se ia Agheasma Mare
Potrivit Anuarului liturgic şi tipiconal 2024, Agheasma Mare poate fi consumată în perioada 5-14 ianuarie, cât durează de fapt praznicul Botezului Domnului. Anul acesta se ia până duminică inclusiv, când este odovania (încheierea praznicului).
La recomandarea duhovnicului, se poate lua Agheasmă Mare şi în restul anului, în situaţii speciale. Agheasma mare se consumă pe nemâncate, înaintea anafurei, iar atunci când credinciosul se împărtăşeşte, după aceasta.
Marile lucrări ale Aghesmei Mari
Prin gustarea Aghesmei Mari şi stropirea cu ea se obţin trei lucrări mari. Ea este sfinţitoare, vindecătoare şi eliberatoare:
„Prin gustarea acestei ape sfinţite astăzi se sfinţesc sufletul şi trupul, se sfinţesc casa, gospodăria şi grădina, se sfinţesc natura omului şi natura înconjurătoare puse sub protecţia şi binecuvântarea Preasfintei Treimi”, a explicat sâmbătă Părintele Patriarh.
„Agheasma Mare este vinde­cătoare de boli sufleteşti şi trupeşti şi vinde­cătoare de patimi grele. Atunci când oamenii au patimi grele şi nu sunt dezlegaţi de către duhovnic, nu li se dăruieşte Împărtăşania, dar li se oferă, ca o mângâiere, Agheasma Mare sfinţită astăzi”.
„Agheasma Mare se dă pentru alungarea duhurilor rele şi pentru ieşirea din situaţii dificile. Când se trece prin necazuri şi încercări, se foloseşte Agheasma Mare ca ajutor, întărire în credinţă şi spor în rugăciune”.
Recomandarea unui sfânt doctor
În contextul Anului omagial al pastoraţiei şi îngrijirii bolnavilor, amintim că apa sfinţită luată cu credinţă este medicament pentru cei aflaţi în suferinţă.
„Beţi agheasmă cât mai des posibil. Este cel mai bun şi cel mai eficient medicament. Spun asta nu în calitate de episcop, ci ca doctor, din experienţa mea în medicină”, este sfatul oferit de Sfântul Luca al Crimeii.
Sfinţirea Mare a apei este o slujbă unică care se oficiază numai la Bobotează sau în ajunul praznicului. Sfinţirea este deosebită pentru că nu se invocă doar de trei ori pogorârea Duhului Sfânt pentru sfinţirea apei, ci de două ori câte trei, procedură numită teologic şi dublă epicleză.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 399, Ultimul acces: 2026-06-24 18:55:04