Caravana „Dar de Crăciun” a Episcopiei Huşilor a ajuns în Basarabia de Sud[2024-01-09]de Andrei UrsuleanÎn a doua zi de Crăciun, conform calendarului nerevizuit, clericii şi voluntarii Episcopiei Huşilor le-au oferit daruri copiilor de la Parohia Batîr din Basarabia de Sud. Oferite în cadrul programului Caravana „Dar de Crăciun”, darurile au constat în articole vestimentare şi încălţăminte. Programul, organizat de Asociaţia „Filantropia Ortodoxă” Huşi va continua şi marţi. În total, organizaţia doreşte să ofere daruri la 316 copii. Evenimentul a avut loc după Sfânta Liturghie oficiată de Preasfinţitul Părinte Veniamin la Biserica „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din Batîr. Delegaţia Episcopiei Huşilor a fost condusă de Pr. Vladimir Beregoi, consilier eparhial şi preşedintele Asociaţiei „Filantropia Ortodoxă” Huşi. Proiectul eparhial „Dar de Crăciun” se desfăşoară anual în Episcopia Huşilor şi este destinat copiilor aflaţi în situaţii de risc şi vârstnicilor. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 348, Ultimul acces: 2026-06-24 17:09:47
|
Timp total: 0.09s...
[]:1