Tinerii din ASCOR Braşov au petrecut sărbătorile de iarnă la Mănăstirea Petru Vodă[2024-01-08]de Alexandru BobocTinerii din ASCOR Braşov au sărbătorit Naşterea Domnului şi anul nou la Mănăstirea Petru Vodă. Cei aproape 90 de tineri au petrecut 2 săptămâni la mănăstirea din judeţul Neamţ unde au participat la programul liturgic şi au ajutat la treburile aşezământului monahal. „Cu ajutorul lui Dumnezeu, am reuşit să ne implicăm şi în ascultările mănăstireşti şi să învăţăm lucruri noi, precum împletit metaniere, confecţionare de semne de carte, sculptură”, se menţionează pe pagina de Facebook a organizaţiei studenţeşti. În această perioadă, tinerii au colindat locuinţe şi instituţii ale statului din apropierea mănăstirii, dar şi monahi de la alte mănăstiri din zona Moldovei. Studenţii voluntari organizează anual astfel de tabere în perioada sărbătorilor de iarnă, activitatea devenind deja o tradiţie. Participanţii au realizat un videoclip în care au sintetizat activităţile desfăşurate la Mănăstirea Petru Vodă. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 368, Ultimul acces: 2026-06-24 18:59:44
|
Timp total: 0.03s...
[]:1