HAMAS SI FANATISMUL ISLAMIC[2024-01-11]În 250 de ani, între 1530 şi 1780 mai exact, musulmanii au răpit şi vândut în sclavie 1,2 milioane de europeni şi americani. Câţi dintre noi ştim ori am ştiut lucrul acesta? Probabil nimeni. Astfel de lucruri nu se învaţă la şcoală. Şi asta intenţionat. La urma urmei trăim în era corectitudinii politice, unde este nepermis să aminteşti păcatele musulmanilor.Crestinii – robi ai musulmanilor Printre aceşti sclavi au fost şi părinţii noştri, românii din Ţările Româneşti, răpiţi şi duşi în robie de turci, mulţi dintre ei fiind apoi vânduţi pe pieţele de sclavi din Crimeea. Valahia şi Moldova au plătit scump pentru a-şi păstra libertatea şi identitatea românească şi creştină, inclusiv obligaţia de a da Porţii robi şi roabe. Cei vânduţi ca sclavi au fost oameni nevinovaţi răpiţi în incursiunile turceşti în Ţările Româneşti. Acest detaliu istoric puţin cunoscut nouă il aflam răsfoind cartea The Atheist Muslim a lui Ali A. Rizvi publicată în 2016. Europenii au fost răpiţi şi vânduţi ca sclavi cu precădere de musulmanii din Africa de Nord, numită în scrierile de atunci ale diplomaţilor americani, Barbary Coast / Coasta Barbarilor. [Recenzie: https://www.vox.com/.../islam-trump-isis-terrorism-ali...] Africa de Nord a fost literalmente o Coastă a Barbarilor, adică a fanaticilor de genul Hamas şi ISIS. Până în 1776, vasele britanice de război păzeau rutele comerciale maritime din Marea Mediterană, împreună cu francezii şi spaniolii. După 1776, britanicii au încetat să mai apere vasele comerciale americane care au devenit prada şi ţinta favorită a piraţilor musulmani. Echipaje întregi au fost răpite de musulmani şi vândute ca sclavi. [Notă: acţiunile de piraterie sunt comise astăzi, adică exact în aceste zile, tot de musulmani, cu precădere în Marea Roşie şi Cornul Africii] În acest context, în 1786, Thomas Jefferson, la vremea aceea ambasadorul SUA la Paris, se întreţine cu emisarul din Tripoli şi îl întreabă de ce musulmanii răpesc creştinii. Răspunsul dat lui Jefferson a fost transmis mai departe Departamentului de Stat SUA, unde depeşa originală încă se află în arhive. “The [Tripoli] Ambassador answered us that it was founded on the Laws of the Prophet; that it was written in their Koran; that all nations who should not have acknowledged their authority were sinners; that it was their right and duty to make war upon them wherever they could be found; and to make slaves of all they could take as prisoners; and that every Mussulman who should be slain in battle was sure to go to Paradise”. Profetul porunceste rapirea crestinilor „Ambasadorul [din Tripoli] ne-a răspuns că [răpirile] erau poruncite de Legile Profetului; că era scris în Koranul lor; că toate naţiunile care nu acceptă autoritatea lor [a Legilor Profetului] sunt păcătoase; ca era dreptul şi datoria lor să facă război împotriva lor oriunde ar fi găsiţi; şi să facă sclavi din toţi pe care îi luau prizonieri; şi că orice musulman care este ucis în bătălie va ajunge cu siguranţă în Paradis”. Discuţia aceasta dintre Ambasadorul din Tripoli şi cel al SUA este analizată în paginile 17-23 din Ateul Musulman. 15 ani după conversaţia aceasta, SUA au declanşat acţiuni militare în Africa de Nord / Barbary Coast, punând capăt raziilor musulmane în Mediterană şi răpirii creştinilor. Conversaţia este fără îndoială interesantă, dar a fost şi prima salvă în războaiele care periodic au avut şi încă au loc între americani şi lumea musulmană de aproape 225 de ani. Conflictele continuă şi astăzi, chiar dacă nu direct, în ceea ce vedem în Gaza. În ultimele câteva luni simpatia societăţii civile globale, inclusiv a unui segment surprinzător de mare de creştini, s-a raliat în spatele organizaţiei teroriste Hamas. Fără îndoială, criza şi costul umanitar al conflictului dintre Israel şi Hamas sunt înfiorător de mari. Ele, însă, ar putea fi uşor controlate dacă ţările musulmane vecine, în special Egiptul, ar permite relocarea temporară a populaţiei palestiniene în Egipt pe perioada conflictului. Din nefericire, creştinii nu au luat şi nu iau în serios influenţa religiei în gândirea musulmană care motivează agresiunea musulmanilor împotriva evreilor şi creştinilor. Motivaţia este clar expusa în Coran, iar fanaticii musulmani – de genul ISIS şi Hamas – aplică directivele lui Mohamed în relaţia lor cu „infidelii”, adică noi. O lume pe care o cunoastem mai putin De-a lungul istoriei, statele creştine au ignorat lumea musulmană, lăsându-i pe est-europeni să confrunte de unii singuri genocidul musulman, iar apoi cel ţarist. Noi, românii, suntem un exemplu grăitor în acest sens. De-a lungul istoriei noastre am luptat pe trei fronturi, fără să primim prea mult ajutor din partea occidentalilor: împotriva musulmanilor, a ruşilor şi a austriecilor. Când Brâncoveanu şi fiii lui au fost decapitaţi în Istanbul, la ceremonia publică de decapitare au fost prezenţi şi Ambasadorii Marii Britanii şi ai Franţei. Ambasadorii şi ţările lor nu au intervenit. Nu doar, noi românii, am fost lăsaţi să ne confruntăm soarta de unii singuri. La fel s-a întâmplat şi cu vecinii noştri sârbi şi Bizanţul. Când turcii au atacat furibund Bizanţul, occidentalii au ignorat solicitările Bisericii Ortodoxe pentru ajutor. Iar, după ce Cristofor Columb a descoperit Lumea Nouă, occidentalii au fost mai mult interesaţi să se îmbogăţească din comerţ, sclavie şi exploatarea bogăţiilor altor noroade, în loc să ne vină în ajutor. Această indiferenţă crasă se manifestă şi astăzi. Dacă SUA nu ar sprijini Israelul în conflictul cu Hamas, Europa nu ar face nimic. Rizvi: Ce învaţă copiii musulmani în şcoli despre evrei şi creştini Aflăm şi alte lucruri interesante din cartea lui Rizvi, The Muslim Atheist / Ateul Musulman: în şcoală copiii sunt învăţaţi să urască evreii şi creştinii. Rizvi se trage din părinţi pakistanezi, a făcut şcoala elementară la Şcoala Internaţională Americană din Riyadh, în Arabia Saudită, iar mai târziu s-a mutat în Canada împreună cu familia. Lucrurile pe care le-a învăţat şi care erau predate elevilor musulmani sunt de-a dreptul şocante pentru un creştin. De exemplu, elevii din clasa a X-a învăţau dintr-un manual numit Monotheism / Monoteismul, publicat în 2000. Unul dintre pasajele care trebuiau memorizate era “The Hour will not come until Muslims will fight the Jews, and Muslims will kill all the Jews / Sfârşitul nu va veni până când musulmanii nu se vor lupta cu evreii şi îi vor omorî pe toţi evreii”. (Pagina 4) Ambasada SUA a protestat oficial pe lângă autorităţile saudite cu privire la îndoctrinarea şi incitarea la violenţă a elevilor saudiţi, ceea ce a generat reacţii şi mai agresive din partea liderilor musulmani. Un manual pentru clasa a V-a este la fel de explicit privind relaţiile dintre musulmani şi creştini. Musulmanilor li se interzic prieteniile cu cei din alte religii: “it is forbidden for a Muslim to be a loyal friend to someone who does not believe in God and His Prophet, or someone who fights the religion of Islam / Este interzis pentru un musulman să fie prieten loial al unei persoane care nu crede în Dumnezeu şi Profetul lui sau al unei persoane care se opune Islamului”. (Pagina 4) În clasa a 8-a elevii învaţă despre modul în care trebuie să se comporte cu evreii şi creştinii: “The apes are Jews, the people of the Sabbath; while the swine are the Christians, the infidels of the communion of Jesus / Maimuţele sunt evreii, cei care ţin Sabatul; iar porcii sunt creştinii, infidelii din comunitatea lui Isus”. (Pagina 5) În clasa a 12-a elevii se pregătesc să intre în lumea reală. Iată ce învaţă: “Jihad is the path of God – which consists of battling against unbelief, oppression, injustice, and those who perpetrate it – is the summit of Islam. This religion arose through jihad and through Jihad was its banner raised high. It is one of the noblest acts, which brings one closer to God, and one of the most magnificent acts of obedience to God / Jihadul este calea spre Dumnezeu – ceea ce înseamnă a lupta împotriva necredinţei, a opresiunii, a nedreptăţii şi împotriva celor care le face – este punctul culminant al Islamului. Este unul din cele mai nobile acţiuni care îl aduc pe om mai aproape de Dumnezeu şi unul dintre cele mai însemnate acţiuni de ascultare faţă de Dumnezeu”. Înarmaţi cu astfel de învăţături şi ură faţă de creştini şi evrei, nu puţini adepţi ai Islamului se lansează în acţiuni desemnate să elimine aceşti „infideli”. (Pagina 5) Notaţi consistenţa acestor învăţături şi principii de acţiune, aplicate de musulmani în relaţiile cu alte civilizaţii. Ele au fost explicate clar în 1786 lui Jefferson şi ele încă sunt predate, fără modificări, copiilor musulmani şi astăzi. Rizvi descrie şi intoleranţa şi violenţa, justificate tot de Coran, a musulmanilor faţă de alţi musulmani care nu se conformează în întregime învăţăturilor coranice. Scrie el: “the religious policemen used to go around in the malls of Saudi [Arabia] hit your mom on the head with a stick if her headscarf slipped too far off her forehead / politia religioasă obişnuia să meargă prin mall-urile din Arabia Saudită şi o loveau pe mama dacă baticul îi cădea prea mult de pe frunte ...” (Pagina 6) Cine mai apara crestinismul? Israelul şi SUA au rămas singurele state din lume care încă mai protejează creştinismul şi civilizaţia occidentală de agresiunea teroristă musulmană. Hamas, la fel ca ISIS, face parte din această lungă şi îngrijorătoare istorie a relaţiilor musulmanilor cu cei din afară. Musulmanii algerieni şi din Tripoli capturau vasele americane şi cereau tribut pentru eliberarea echipajului şi a cargoului. (Musulmanii din Somalia şi Yemen fac exact acelaşi lucru astăzi) Practica aceasta, constantă şi de lungă durată, era de neconceput pentru creştini şi nu era folosită. Era o practică chiar şocantă pentru tânăra republică americană care s-a născut tocmai din dorinţa libertăţii şi a egalităţii pentru toţi oamenii, fără deosebire de religie. În această lungă tradiţie a musulmanilor care răpesc şi impun termeni pentru eliberarea celor răpiţi, se află şi Hamas. Pe 7 octombrie, a ucis peste 1.000 de fiinţe umane inocente şi a răpit alte 240, solicitând după aceea „negocieri” din motive „umanitare”. Aşa a făcut şi ISIS cu mulţi ani în urmă. După multe negocieri, în 1797, America a semnat Tratatul de la Tripoli cu Barbary Coast prin care musulmanii se angajau să nu captureze vase şi americani. În 1801, musulmanii au încălcat tratatul şi au început din nou să captureze şi sa răpească vase şi cetăţeni americani. Americanii au refuzat să plătească tribut, şi în acelaşi an, au lansat primul lor război internaţional împotriva piraţilor musulmani din Africa de Nord. Din nefericire, acest mod de gândire încă persistă şi se observă în modul de acţiune al teroriştilor Hamas. Nu poţi avea încredere în terorişti. Pentru ei semnarea unui tratat ori înţelegeri este fără valoare. În aprilie-mai 1805, 500 de mercenari puşi sub steagul american şi câteva vase de război americane au distrus infrastructura şi forturile piraţilor musulmani aflaţi sub protecţia Imperiului Otoman. Europenii, indiferenţi, nu au contribuit la campania americanilor, dar au beneficiat din ea. Modul acesta de gândire şi acţiune s-a extins până astăzi. Israelul şi SUA au rămas singurele state din lume care încă mai protejează creştinismul şi civilizaţia occidentală de agresiunea teroristă musulmană. Sursa: www.alianta-familiilor.ro Contor Accesări: 480, Ultimul acces: 2026-06-24 18:10:47
|
Timp total: 0.17s...
[]:1