Episcopul Antonie le-a oferit daruri de Crăciun copiilor internaţi la Secţia de Pediatrie a Spitalului din Bălţi[2024-01-09]de Ştefana TotorceaNimic nu e mai neplăcut decât să-l aştepţi pe Moş Crăciun într-un spital. Ca mângâiere, Episcopul Antonie le-a oferit daruri celor 100 de copii internaţi la Secţia de Pediatrie a Spitalului din Bălţi, Republica Moldova. Vizita a avut loc duminică, ziua în care basarabenii serbează Crăciunul pe stil vechi. Ierarhul a fost însoţit de Părintele Dorian Revenco, protopopul de Bălţi, de Arhidiaconul Marius Mihai Anton, consilier eparhial, şi de Diaconul Anatolie Graur. Darurile reprezintă atenţia Episcopiei de Bălţi faţă de medici şi faţă de copiii internaţi la Spitalul din Bălţi, a subliniat ierarhul. Preasfinţia Sa le-a mulţumit medicilor pentru munca lor şi le-a urat un An Nou binecuvântat cu pace, sănătate şi bucurii. Ala Condrea, Vicedirectorul medical al IMSP Spitalul Clinic Bălţi, a mulţumit pentru daruri şi a subliniat că aceste mici gesturi le aduc multă bucurie copiilor internaţi, informează Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi. Şefa departamentului de Pediatrie al spitalului este dr. Maria Neamţu. Comunităţile din jurul Graniţei – Basarabia, Bucovina de Nord şi Timoc – serbează Crăciunul pe stil vechi, în data de 7 ianuarie, conform calendarului revizuit. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 331, Ultimul acces: 2026-06-24 22:50:40
|
Timp total: 0.06s...
[]:1