Bucureşti: Sala Mare a Teatrului „Ion Creangă” se redeschide pentru spectacole de Ziua Culturii Naţionale[2024-01-09]de Andrei UrsuleanSala Mare a Teatrului „Ion Creangă” din Piaţa Amzei nr. 13 va fi redeschisă pentru prima dată după 15 ani, de Ziua Naţională a Culturii. În timpul în care a fost închisă, administraţia instituţiei, dedicate punerii în scenă a pieselor de teatru pentru copii, a închiriat diferite spaţii în Bucureşti. Locaţia a fost reabilitată, devenind „un loc nou, modern şi sigur”, au transmis reprezentanţii instituţiei potrivit unui comunicat remis Agerpres.ro. Festivitatea de deschidere va fi prilejuită de evenimentul intitulat „Teatrul Ion Creangă de poveste”. „Vom vorbi, prin urmare, ca între prieteni, ne vom aprecia munca şi proiectele ca între profesionişti şi vom împărtăşi, în final, aceleaşi gânduri pentru un viitor cel puţin la fel de răsunător ca până acum, se mai arată în comunicat”, se mai precizează în acelaşi comunicat. În luna ianuarie sunt programate următoarele spectacole la Teatrul „Ion Creangă”: „Visul unei nopţi de vară” (13 şi 21 ianuarie), „Păcală şi Tândală” (19 ianuarie), „TILL” (20 ianuarie) şi „Jack şi vrejul de fasole” (21 ianuarie). La finalul lunii, în perioada 26-29 ianuarie, va avea loc ediţia 10 a festivalului „Tic Pitic – Zilele Small Size”, atât la Sala Mare din Piaţa Amzei nr. 13 cât şi la Sala Mică din strada Biserica Amzei nr. 21-23. Biletele pot fi achiziţionate de pe site-ul instituţiei şi de la casele de bilete. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 388, Ultimul acces: 2026-06-24 17:09:45
|
Timp total: 0.09s...
[]:1