Papa Francisc despre lăcomie, viciul care ucide planeta[2024-01-10]foto: Vatican MediaÎn cea de-a treilea oprire din seria sa catehetică despre vicii şi virtuţi, Papa Francisc s-a concentrat miercuri asupra păcatului lăcomiei, menţionând că acest viciu nu se referă „la mâncare în sine, ci la relaţia noastră cu ea”. Încadrând audienţa generală de miercuri în impactul social şi psihologic al acestui viciu, Suveranul Pontif, în vârstă de 87 de ani, a subliniat că „lăcomia este poate cel mai periculos viciu, care ucide planeta”. „Păcatul celor care cedează în faţa unei felii de tort, per ansamblu, nu provoacă mari pagube, dar voracitatea cu care jefuim bunurile planetei de câteva secole încoace compromite viitorul tuturor”, a spus Sfântul Părinte în faţa credincioşilor reuniţi în Aula de audienţe Paul al VI-lea, la 10 ianuarie. Pornind de la dimensiunea socio-economică a acestui viciu, a remarcat că „am pus mâna pe tot, pentru a deveni stăpânii tuturor lucrurilor, în timp ce totul fusese încredinţat în custodia noastră. Iată de ce furia pântecelui este un mare păcat: am abjurat numele de oameni, pentru a ne asuma un altul, «consumatori»”. „Am fost făcuţi pentru a fi bărbaţi şi femei «euharistice», capabili să mulţumim, discreţi în folosirea pământului, iar în schimb pericolul este că ne transformăm în prădători; şi acum ne dăm seama că această formă de «lăcomie» a făcut mult rău lumii”. Papa Francisc a remarcat că o parte din pericolul lăcomiei provine din faptul că este un viciu „care se agaţă de una dintre nevoile noastre vitale, cum ar fi a mânca”. El a legat acest lucru de consecinţele psihologice grave care decurg dintr-o relaţie nesănătoasă cu mâncarea, „mai ales în societăţile presupus confortabile, unde se manifestă multe dezechilibre şi patologii”. Deplângând faptul că tulburările alimentare precum „anorexia, bulimia, obezitatea” au devenit mult prea răspândite, Papa a spus că aceste boli, care sunt „extrem de dureroase”, sunt de obicei „legate în cea mai mare parte de suferinţe ale psihicului şi sufletului”. A continuat observând că o relaţie nesănătoasă cu mâncarea „este manifestarea a ceva intern”. Concentrându-se pe interioritatea acestor patologii, Sfântul Părinte a spus că atunci când ne gândim la lăcomie – şi la relaţia noastră mai largă cu mâncarea – trebuie să ne întrebăm dacă este vorba de „o predispoziţie la echilibru sau la nestăpânire; capacitatea de a mulţumi sau prezumţia arogantă de autonomie; empatia celor care împart mâncarea cu cei nevoiaşi sau egoismul celor care acaparează totul pentru ei înşişi”. „Această întrebare este atât de importantă. Spuneţi-mi cum mâncaţi şi vă voi spune ce fel de suflet posedaţi. În felul în care mâncăm, ne dezvăluim interiorul nostru, obiceiurile noastre, atitudinile noastre psihologice.” Papa a indicat spre miracolul nunţii din Cana, unde Isus a transformat apa în vin, ca un exemplu care „dezvăluie simpatia [lui Cristos] faţă de bucuriile umane”, dar şi ca un eveniment care ne arată că Isus „elimină distincţia dintre mâncarea pură şi cea impură”. A remarcat că „deşi atitudinea lui Isus faţă de preceptele iudaice dezvăluie supunerea Sa deplină faţă de lege, El se arată totuşi înţelegător faţă de discipolii Săi”. În acest fel, a observat Sfântul Părinte, „această relaţie senină pe care Isus a stabilit-o cu privire la alimentaţie ar trebui redescoperită şi valorificată”. Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 363, Ultimul acces: 2026-06-24 14:15:06
|
Timp total: 0.17s...
[]:1