Sărbătoarea popoarelor şi Epifania Domnului la Parma[2024-01-10]foto: Ercis.roComunitatea catolicilor români din Parma a participat activ la Sfânta Liturghie prezidată de PS Enrico Solmi, Episcopul locului, în cadrul căreia au fost marcate Sărbătoarea popoarelor şi Epifania Domnului, în Catedrala din Parma, Italia, sâmbătă, 6 ianuarie 2024. Cele treisprezece comunităţi de catolici prezente pe teritoriul Parmei au pregătit lecturile, psalmul şi rugăciunea credincioşilor în limba de provenienţă. Ca în fiecare an, la această mare sărbătoare a participat şi comunitatea catolicilor români din Parma, dar de această dată nu singuri, ci alături de noul paroh, pr. Ionuţ-Gabriel Giurgică. A fost pentru prima dată când această comunitate, după şase ani de la înfiinţare, s-a prezentat alături de un preot paroh la acest eveniment. Pentru a primi în Catedrală toate comunităţile catolice, sâmbătă dimineaţă, PS Enrico Solmi, cu ocazia Sfintei Liturghii de Bobotează, moment în care se celebrează „Sărbătoarea popoarelor”, a actualizat metafora călătoriei înţelepţilor. „Este o bucurie să ne regăsim aici, în jurul unui singur altar”, a spus Excelenţa Sa, deschizându-şi predica, amintind imediat figura pr. Raimondo Somacal, care s-a stins din viaţă anul trecut în toamnă, şi adresându-şi primele gânduri Ucrainei şi diferitelor conflicte din lume, fără să uităm vreodată ce se întâmplă în ţara Domnului. „Evanghelia ne-a vorbit despre magi, care au o înfăţişare asemănătoare cu a noastră, făcută de aceeaşi cercetare şi aceeaşi mărturie a lui Dumnezeu: ei îşi părăsesc ţara pentru o alegere, pentru că au văzut un semn”, a mai spus Preasfinţitul. „Dragi prieteni, voi aţi părăsit ţara voastră, poate nu prin alegere, ci împinşi şi constrânşi, şi îmi vine în minte că şi Isus a trebuit să şi-o părăsească pe a lui”, a mai explicat Episcopul, adresându-se numeroaselor comunităţi care au participat la Sfânta Liturghie, care se distinge de celelalte celebrări datorită rugăciunilor mixte, limbi şi simbolisme. „Magii îl caută pe Dumnezeu, semnul unei stele, şi au curajul să îşi exprime credinţa chiar şi în faţa lui Irod. Aveţi şi voi curajul să mărturisiţi credinţa voastră: noi avem nevoie de mărturia credinţei voastre.” Amintind cum s-au îndreptat înţelepţii către o lume pe care nu o cunoşteau, ştiind că nu o cunoşteau, Episcopul a reamintit importanţa de a cere, de a pune întrebări şi celor prezenţi, care au ajuns de-a lungul anilor din toate colţurile lumii, le-au amintit „riscul”, de a-şi părăsi propriul pământ, pentru un alt viitor. „Magii sosesc, îl adoră pe copil şi o fac cu viaţa lor: Nu vă fie teamă să fiţi aici şi să continuaţi ca să îl adoraţi în continuare pe Domnul, într-un mod aparent laic, care întoarce spatele lui Dumnezeu, nu vă temeţi să mărturiseşti credinţa voastră”, a continuat PS Enrico, subliniind că viitorul popoarelor este unul şi împreună. „În noi, cei care suntem nordul lumii, suntem împovăraţi cu vinovăţia nedreptăţii faţă de multe ţări, a egoismului şi a violenţei. Noul oraş Parma trebuie să fie ca pâinea frământată din diferite tipuri de făină, care miroase diferit tocmai pentru că sosesc din toată lumea. Trebuie să construim un oraş nou, cu contribuţia tuturor, chiar dacă ştim că continuă să persiste situaţii de criză.” Şi tocmai asupra acestui lucru şi asupra sărăciei s-a concentrat PS Solmi, amintind de cei 50 de ani de Caritas. „Lucrăm pentru un oraş nou şi acest lucru este valabil şi pentru Biserica noastră”, a adăugat el. „Daţi contribuţia voastră, spuneţi ce aveţi în inimă pentru o Biserică care să aibă un viitor nou şi datorită vouă.” Invitându-i pe credincioşi să „nu rămână în ei înşişi” şi să nu trăim şi în litigii, Episcopul a încheiat, pronunţând cuvinte care sună ca o urare şi o invitaţie la angajament: „Aş vrea ca această frumoasă sărbătoare să fie şi o schimbare de ritm pentru a concretiza şi a face adevărate unele lucruri pe care ni le spunem de ceva vreme, dar rămân acolo.” Să ne amintim mereu de invitaţia PS Enrico: „Nu vă fie teamă să vă exprimaţi credinţa” şi de îndemnul său: „Trebuie să construim un oraş nou contribuind cu toţii, cu contribuţia tuturor comunităţilor.” Contribuţie preţioasă care cere sacrificii, aşa cum au făcut şi magii când au plecat în călătoria lor pentru a-l găsi pe Isus, însă bucuria imensă pe care au simţit-o după ce l-au întâlnit a fost de nedescris. Urmând exemplul magilor, ar fi frumos să lăsam totul în urmă, să pornim la drum şi să demonstrăm şi noi că putem deveni o comunitate utilă la construirea noului oraş propus de Excelenţa Sa fără ca să ne mai fie teamă de nimic, şi astfel să devenim plăcuţi în faţa Domnului. După Sfânta Liturghie, toate comunităţile au fost invitate la o agapă frăţească şi un mic spectacol la care a participat ca de obicei şi PS Enrico Solmi. (Ana-Claudia Andrici pentru Ercis.ro) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 414, Ultimul acces: 2026-06-24 18:10:47
|
Timp total: 0.03s...
[]:1