Expoziţia cu operele lui Constantin Brâncuşi de la Timişoara va fi deschisă gratuit pe 15 ianuarie[2024-01-12]de Alexandru BobocExpoziţia „Brâncuşi: surse româneşti şi perspective universale” de la Timişoara va fi deschisă gratuit pentru public de Ziua Culturii Naţionale, conform Agerpres. Expoziţia a fost vizitată de aproximativ 120.000 de oameni de la deschiderea din 30 septembrie 2023. „Am iniţiat acest eveniment special pentru aniversarea Zilei Culturii Naţionale. Alături de parteneri, am creat la Timişoara un fenomen cultural din care vrem să facă parte cât mai mulţi iubitori de artă. Avem pregătite 1.500 de bilete gratuite, pentru luni, zi în care, de obicei, muzeul este închis”, a declarat preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, Alin Nica. Publicul va avea acces gratuit luni, între orele 10:00 – 18:00, pe baza unor bilete care pot fi rezervate online. Muzeul Naţional de Artă Timişoara a organizat primul maraton cultural cu expoziţia „Brâncuşi: resurse româneşti şi perspective universale” în 20 decembrie, marcând ziua în care, în Decembrie 1989, Timişoara s-a autodeclarat primul oraş liber de comunism din România. Expoziţia „Brâncuşi: surse româneşti şi perspective universale” a fost vernisată în contextul declarării oraşului Timişoara, în 2023, drept una dintre Capitalele Europene ale Culturii. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 400, Ultimul acces: 2026-06-24 16:43:45
|
Timp total: 0.18s...
[]:1