Episcopul Siluan i-a binecuvântat cu Agheasmă Mare pe elevii şcolilor româneşti din Giula[2024-01-12]de Andrei UrsuleanPreasfinţitul Părinte Siluan i-a binecuvântat joi cu Agheasmă Mare pe elevii şcolilor cu program în limba română din Giula. Vizita pastorală a început la Grădiniţa Românească din Giula, unde sunt înscrişi 109 de copii, şi a continuat la Şcoala Generală şi Liceul Românesc „Nicolae Bălcescu”, unde învaţă aproximativ 480 de elevi. „Este o mare bucurie şi binecuvântare pentru fiecare în parte să fie părtaşi la această întâlnire de suflet şi dar primit de la Bunul Dumnezeu”, au transmis reprezentanţii Episcopiei Ortodoxe Române a Ungariei într-un comunicat remis Basilica.ro. De asemenea, Episcopul Ortodox Român al Ungariei a mai binecuvântat şi celelalte instituţii româneşti din Giula, printre care: Consulatul General al României, Autoguvernarea pe Ţară a Românilor din Ungaria (AŢRU), Centrul de Documentare şi Informare AŢRU şi sediul Săptămânalului „Foaia Românească”. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 396, Ultimul acces: 2026-06-24 16:43:44
|
Timp total: 0.03s...
[]:1