Academia Română, conferinţă pe tema Copiii şi tehnologia digitală[2024-01-11]de Iustin GheorgheAcademia Română organizează săptămâna viitoare o conferinţă pe tema „Copiii şi tehnologia digitală: între panici morale şi optimism tehnofil”, în Aula Academiei Române. Conferinţa din 18 ianuarie, de la ora 17:00, va fi susţinută de dr. Anca Velicu, cercetător la Institutul de Sociologie al Academiei Române. „Apariţia fiecărui nou mediu de transmitere a informaţiilor a readus în spaţiul public îngrijorările legate de potenţiala influenţă negativă pe care ar avea-o mediul asupra publicului vulnerabil care, în ultimul secol, a fost redus la copii. Utilizarea internetului nu a făcut excepţie de la acest tipar, doar că de această dată viziunea tehnofobă a panicilor morale s-a întâlnit cu o viziune tehnofilă”. Cercetătoarea Anca Velicu propune o analiză pornind de la anumite întrebări şi folosind o abordare sociologică în care vieţile digitale ale copiilor vor fi explicate din perspectiva modelului ecologic a lui Bronfenbrenner şi în „paradigma societăţii riscului” dezvoltată de Ulrich Beck şi Anthony Giddens. Dr. Anca Velicu este cercetătoare la Institutul de Sociologie din Academia Română. În anul 2009 a obţinut titlul de doctor la Universitatea din Bucureşti cu o teză despre „Relaţia copiilor cu televiziunea şi noile tehnologii de comunicare”. Din 2014 este coordonatorul echipei româneşti din cadrul reţelei EU Kids Online, reţea care include cercetători din peste 30 de state. Este implicată şi în activităţile societăţii civile, fiind membru în Comitetul Naţional Consultativ al Orei de net şi printre membrii fondatori ai Asociaţiei Digital Lives. Research, Education, Innovation. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 356, Ultimul acces: 2026-06-24 16:42:46
|
Timp total: 0.04s...
[]:1