SRUC 2024: A patra zi la Oradea, Biserica Evanghelică-Luterană[2024-01-18]foto: Ercis.roA patra zi a Săptămânii de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor a fost găzduită miercuri, 17 ianuarie 2023, de Biserica Evanghelică-Luterană, prin pr. paroh Mátyás Attila, care i-a întâmpinat cu bucurie şi căldură pe cei care au trecut pragul lăcaşului de cult orădean: „cu bucuria gazdei vă salut şi vă urez bun-venit, fraţi şi surori, care aţi venit să ascultăm din nou împreună Cuvântul Lui Dumnezeu, să creştem în credinţă, fiind capabili de a purta iubirea în inimile noastre”. La seara de rugăciune au fost prezenţi credincioşi de diferite confesiuni, împreună cu reprezentanţii celor opt culte orădene participante la Octava de Rugăciune pentru Unitate, preoţi, pastori şi Episcopi, printre care: pr. Dénes István Lukács, Episcop vicar al Episcopiei Reformate de pe lângă Piatra Craiului, S.E.R. László Böcskei, Episcop romano-catolic al Diecezei de Oradea, PS Virgil Bercea, Episcop greco-catolic de Oradea, şi Shaliach David Nagy, rabinul Comunităţii Evreieşti Mesianice din Oradea. Nu au lipsit încântătoarele acorduri de orgă din Biserica Evanghelică-Luterană, care au întregit atmosfera de rugăciune şi contemplare, alături de alte momente muzicale oferite de soprana Gergely Erna, organistul Benczedi Hunor şi corul angajaţilor grădiniţei Evanghelice-Lutherane, sub bagheta profesoarei de muzică Szilagyi Agi. După salutul de bun-venit a urmat o rugăciune rostită de preotul-gazdă: „Mântuitorul nostru cel drag, te rugăm întăreşte-ne pe noi în credinţă şi dă-ne curajul să mărturisim împreună că suntem discipolii tăi iar mărturia noastră să fie credibilă în faţa oamenilor!” Cuvântul de învăţătură din biserica evanghelică-luterană a revenit reprezentantului Bisericii Romano-Catolice, respectiv Preasfinţitul László Böcskei, care şi-a exprimat entuziasmul de „a ne bucura şi a putea experimenta cu toţii Sărbătoarea Întâlnirii, o întâlnire bună fiind aceea care aduce bucurie în inimă. … În contextul motto-ului preluat din Pilda Samariteanului milostiv, se pot identifica trei feluri de întâlniri, fiecare cu specificul său, anume întâlnirea lui Isus cu învăţatul, întâlnirea bunului samaritean cu cel căzut între tâlhari şi în al treilea rând o întâlnire care ne priveşte pe toţi, care derivă din îndemnul Mântuitorului: Mergi şi fă şi tu la fel! (…) Fiecare avem în lume pelerinajul propriu. Sunt drumuri intersectate şi drumuri paralele pe parcursul vieţii noastre, dar parcă cel mai mult lipseşte întâlnirea cu celălalt, aplecarea către el… Iubirea aplecată spre celălalt este antidotul în epidemia care bântuie astăzi, este vaccinul. A porni spre celălalt nu este uşor, căci trebuie trecută bariera prejudecăţilor, a egoismului, dar trebuie să ne autodepăşim… Să credem în valoarea iubirii şi să o propovăduim, fiindcă este deja în noi acest dar primit de la Dumnezeu!”, a subliniat păstorul Diecezei de Oradea. În continuare, participanţii au ascultat mesajele transmise de reprezentanţii cultelor creştine din Oradea din cadrul celei de a patra seri a Octavei mondiale de Rugăciune pentru Unitate. Biserica Greco-Catolică a fost reprezentată de părintele Antoniu Chifor, vicar cu preoţii în Eparhia de Oradea, care a împărtăşit celor prezenţi câteva gânduri notate de tânăra Sfântă Faustina Kowalska în jurnalul său: „Ne asemănăm cel mai mult cu Dumnezeu atunci când iertăm aproapelui nostru. Dumnezeu este iubire, bunătate şi milostivire”, dar şi rugăciunea acesteia pentru a deveni milostivi. Pr. Mátyás Attila a mulţumit tuturor pentru participare şi implicare, afirmând „cu siguranţă prin întâlnirea de astăzi am făcut un pas înainte către Unitate, spre renaşterea Bisericii Creştine!” Toţi cei prezenţi au rostit împreună rugăciunea „Tatăl nostru”, în cele trei limbi (română, maghiară, ebraică). Creştinii sunt invitaţi să fie prezenţi la această iniţiativă care se desfăşoară la Oradea până pe 21 ianuarie a.c., cât şi în viaţa aproapelui prin participarea la Colecta comună a Săptămânii de Rugăciune – Cutia Albă – dedicată activităţilor caritabile ale Asociaţiei Caritas Eparhial Oradea, care oferă o masă caldă persoanelor defavorizate din oraşul nostru. Înainte de cântecul de final, toţi cei prezenţi au primit binecuvântările reprezentanţilor cultelor creştine participante, care se vor reuni şi astăzi, de la ora 18.30, la biserica Tabor, pentru a se ruga împreună cu credincioşii de diferite confesiuni pentru unitatea creştinilor din lumea întreagă! Sunteţi aşteptaţi cu mult drag! (Laura Ologu, Birou pastoral EGCO) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 387, Ultimul acces: 2026-06-24 21:29:07
|
Timp total: 0.18s...
[]:1