Pr. Damian-Gheorghe Pătraşcu OFMConv reales ministru provincial - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Pr. Damian-Gheorghe Pătraşcu OFMConv reales ministru provincial

[2024-01-18]
foto: OFMConv.ro
Sâmbătă, 13 ianuarie 2024, în urma primului tur de scrutin prin scrisoare, pr. Damian-Gheorghe Pătraşcu a fost reales cu majoritate absolută Ministru provincial al Fraţilor Minori Conventuali – Provincia „Sf. Iosif” din România, pentru un nou mandat de patru ani.

Pr. Damian-Gheorghe Pătraşcu s-a născut la 23 aprilie 1973 în localitatea Nicolae Bălcescu, jud. Bacău. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1987 la Nicolae Bălcescu (Bacău), iar liceul, început la Bacău l-a continuat până în 1993 în cadrul Seminarului Liceal Franciscan din Roman. După anul de noviciat de la Prăjeşti (1992-1993), a fost trimis de către superiorii Provinciei franciscane la Institutul Teologic „Sant’Antonio Dottore” din Padova, Italia, unde, în anul 1998 şi-a definitivat studiile de filosofie şi de teologie, fiind hirotonit diacon la 4 iulie. În 1997 a făcut profesiunea solemnă în cadrul Provinciei „Sf. Iosif” a Fraţilor Minori Conventuali din România. A continuat studiile de specializare la Institutul Patristic „Augustinianum” din Roma, obţinând masterul în patrologie şi patristică, şi diploma de postulator de la Congregaţia pentru Cauzele Sfinţilor din Vatican. În ziua de 15 iulie 1999 a fost hirotonit preot la Institutul Teologic Romano-Catolic Franciscan din Roman. Reîntors în ţară, a slujit pentru o perioadă scurtă de timp în parohia romano-catolică „Adormirea Maicii Domnului” din Nisiporeşti, după care a fost transferat la Institutul Teologic Romano-Catolic Franciscan din Roman, unde a activat ca profesor de patrologie şi filosofie.
În paralel cu activitatea academică, între anii 2003-2006, a exercitat oficiile de guardian şi paroh al Conventului şi parohiei romano-catolice „Adormirea Maicii Domnului” din Nisiporeşti, precum şi oficiul de vice-postulator al cauzei de beatificare a Slujitoarei lui Dumnezeu Veronica Antal. În anul 2008 a obţinut titlul de doctor în filosofie la Facultatea de Filosofie şi Ştiinţe Politice din cadrul Universităţii Al. I. Cuza din Iaşi. La Institutul Teologic Franciscan a îndeplinit şi funcţia de decan al Facultăţii de Filosofie „I. Duns Scotus” (2009-2011) şi de rector al aceluiaşi Institut (2011-2016). Din 2016 a fost numit postulator general al Ordinului Fraţilor Minori Conventuali cu sediul la Roma, iar în iunie 2020, a fost ales cel de-al 17-lea Ministru provincial de la înfiinţarea Provinciei Fraţilor Minori Conventuali „Sf. Iosif” din România. Din anul 2021 este preşedinte al Conferinţei Superiorilor Majori din România şi, din acelaşi an, este membru în Consiliul prezbiteral al Diecezei de Iaşi.
Potrivit Statutelor generale 117 §3, lit. b1, îşi va continua mandatul „la începutul celei de-a treia sesiuni a Capitulului provincial ordinar” care se va celebra la Roman, în perioada 6-10 mai 2024, prima parte, şi 15-20 iulie 2024, a doua parte. (Pr. Francisc Lucian Ghervase OFMConv, secretar provincial)

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 405, Ultimul acces: 2026-06-25 01:16:20