SRUC 2024: A treia zi la Oradea, Sinagoga evreiască mesianică[2024-01-17]foto: EGCO.roA treia zi a Octavei mondiale de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor din acest an s-a desfăşurat la Oradea marţi, 16 ianuarie a.c., în Sinagoga Evreilor Mesianici, unde foarte mulţi credincioşi de diferite confesiuni din oraşul nostru s-au unit în rugăciune. Au fost prezenţi reprezentanţi ai Bisericii Ortodoxe, Greco-Catolice, Penticostale, Romano-Catolice, Reformate, Unitariene şi Evanghelice-Lutherane din Oradea. Din partea Bisericii Greco-Catolice de Oradea au participat Preasfinţia Sa episcop Virgil Bercea, alături de pr. rector Cioba Anton şi seminariştii Seminarului Teologic Greco-Catolic „Sfinţii Trei Ierarhi Vasile, Grigore şi Ioan”, alături de credincioşi. Toţi cei prezenţi au adus împreună rugăciuni de laudă şi binecuvântare specifice comunităţii evreilor mesianici, au cântat împreună psalmi şi melodii, împărtăşind… Cu salutul lui Yeshua din Nazaret care a apărut ucenicilor săi după Înviere spunând „Shalom!”/ „Pace vouă!”, Shaliach-ul David Nagy, gazda acestei seri, i-a întâmpinat pe cei prezenţi prin tradiţionalul „Eholim habaiim”/ „Bine aţi venit!” sau „Binecuvântaţi sunt cei veniţi!”, adresat din partea Comunităţii Evreilor Mesianici din Oradea şi a Federaţiei Comunităţilor Evreieşti Mesianice din România, în prima sinagogă şi singura sinagogă evreiască mesianică din ţara noastră. Reiterând predica din prima zi a acestei Săptămâni de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor, Shaliach David a subliniat încă o dată că „avem nevoie de Iubirea Adonay Elohimului (Domnului Dumnezeului) nostru pentru a putea împlini aceste porunci atât de înalte, atât de perfecte, atât de dincolo de puterea umană, iar acest lucru este posibil doar dacă El, Elohim (Dumnezeu) este în inimile noastre, doar atunci avem sursa Iubirii cu care putem împlini poruncile acestea de a iubi aşa cum se aşteaptă El de la noi. Dumnezeu trebuie să fie în inimile noastre şi de acolo să pornească această iubire… Conform Scripturilor, „HaMasciach (Cristos) să locuiască în inimile noastre prin credinţă! Ca să locuiască acolo, trebuie să Îl primim în inimile noastre, să Îl invităm să vină în inimile noastre”. Pentru aceasta, este nevoie de mărturisirea credinţei a subliniat ucenicul, la invitându-i pe toţi cei prezenţi să rostească în limba ebraică, română şi maghiară rugăciunea: „Adon Y’shua HaMaschiach bo na b’libi”/”Doamne, Yeshua Mesia vino te rog în inima mea”. „A-l ruga cu credinţă înseamnă a crede că şi vine!”, a subliniat Shaliach David. În mod providenţial în această seară, despre Iubirea lui Dumnezeu a predicat şi reprezentantul cultului reformat, părintele Dénes István Lukács, Episcop vicar al Episcopiei Reformate de pe lângă Piatra Craiului, transmiţând cuvântul Episcopului Bogdán Szabolcs János. În cuvântul adresat în limba maghiară şi română, inspirat din Evanghelia după Luca (Lc 10, 27), predicatorul a subliniat cum „versetul Săptămânii de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor din acest an este pilda Samarineanului milostiv, a cărui cel mai pregnant mesaj este importanţa iubirii dintre semeni. Iubirea adevărată lipseşte adesea din viaţa fiecăruia dintre noi. Cât de ciudat şi contradictoriu – avem nevoie de iubire – şi totuşi iubirea reprezintă cea mai arzătoare lipsă în viaţa noastră, trista realitate a rupturii umane corupte de păcat. Cum să iubim? Pe cine să iubim? Isus vrea să ne dea răspunsuri la aceste întrebări.” „Exemplul samarineanului care se apleacă la semenul său ajuns în primejdie ne arată iubirea dezinteresată, gata de sacrificiu şi lipsită de rezerve, a cărui sursă este însuşi Dumnezeu. El este însuşi Iubirea, care s-a arătat şi s-a întrupat în Isus. (…) Iubirea Lui Isus este răbdătoare. În timp ce se apropia de Cruce El nu a reproşat nimănui pentru suferinţele Sale, la fel ne iubeşte şi ne poartă şi pe noi. (…) Nu este suficient să vorbeşti despre această iubire, trebuie să o şi trăieşti. Nimic nu proclamă mai clar apartenenţa noastră la El şi comuniunea noastră cu El, decât practicarea iubirii Lui Isus în fiecare zi, semn distinctiv al calităţii noastre de ucenici” – a spus părintele reformat Dénes István Lukács, exprimând intenţia ca „Octava mondială de Rugăciune din acest an să fie o sărbătoare a unităţii noastre în Cristos. Să Îl rugăm pe Domnul să reverse harul Său asupra noastră pentru că iubirea care ne leagă de Tatăl nostru şi pe unii de alţii să se hrănească şi să crească în inimile noastre. Amin.” Fiecare reprezentant al cultelor creştine din Oradea a adresat apoi o rugăciune sau un gând personal, subliniind tema acestei Săptămâni de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor: „Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău…şi pe aproapele tău ca pe tine însuţi”(Lc 10, 27). „Iubiţi fraţi şi surori, prezenţa noastră în această seară aici este o rugăciune”, a spus pr. rector Anton Cioba, aducând mesajul de bucurie din partea Bisericii Greco-Catolice, „pasajul din Sfânta Scriptură care călăuzeşte aceste zile ne îndeamnă să Îl iubim pe Dumnezeu şi să îl iubim pe aproapele nostru. Porunca cea mai mare, aceea de a-l iubi pe Dumnezeu din toată inima noastră, din tot sufletul şi cugetul nostru, se pune în practică prin lauda comună pe care o aducem Lui Dumnezeu acum, toţi, împreună. Porunca de a-l iubi pe aproapele nostru ca pe noi înşine se pune în practică în aceste zile prin participarea noastră la Colecta care se face pentru Cantina Socială a Caritas Eparhial Oradea prin care venim în sprijinul celor care sunt cu şanse mai reduse. Îl iubim pe Dumnezeu şi astfel Îi aducem laudă, Îl iubim pe aproapele şi astfel contribuim la pâinea lui cea de toate zilele. Dumnezeu să ne ajute să punem în practică Evanghelia sa, în fiecare zi, cel puţin cum o facem în aceste zile!” Toţi cei prezenţi au rostit împreună rugăciunea supremă – „Tatăl Nostru” – în limba ebraică, română şi maghiară, „singura rugăciune venită direct de la Creatorul nostru, din veşnicie, prin Fiul Său în lumea aceasta”. După aceasta, cei prezenţi au primit binecuvântarea finală în cele trei limbi. „Chesed Adoneynu Y’shua HaMashiach im kulchem”/ „Favoarea (harul) Domnului nostru Yeshua HaMaschiach să fie cu voi toţi!” Anunţând că a următoarea seară de rugăciune a Octavei mondiale va avea loc la Oradea miercuri, 17 ianuarie a.c., de la ora 18.00, în biserica evanghelică-lutherană, Shalich-ul David i-a invitat pe toţi creştinii să participe totodată la Colecta specială a cultelor creştine – Cutia Albă – prin care pot contribui la masa caldă a persoanelor defavorizate din oraşul nostru, susţinând activităţile caritabile ale Centrului Social „Maria Rosa” al Caritas Eparhial Oradea. „Să nu trecem nepăsători, ci darnici!” (Biroul de presă EGCO, Mihaela Caba-Madarasi) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 314, Ultimul acces: 2026-06-24 18:24:05
|
Timp total: 0.08s...
[]:1