Surorile Însoţitoare Credincioase ale lui Isus – 30 de ani de prezenţă şi slujire în România - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Surorile Însoţitoare Credincioase ale lui Isus – 30 de ani de prezenţă şi slujire în România

[2024-01-17]
foto: Ercis.ro
Primele surori din Congregaţia „Surorile Însoţitoare Credincioase ale lui Isus” au sosit în România în anul 1994. La 30 de ani de la acele momente, vineri, 12 ianuarie 2024, la Bucureşti, şi în zilele următoare, 13 şi 14 ianuarie, la Galaţi, surorile i-au mulţumit lui Dumnezeu pentru lucrarea sa prin slujirea lor în ţara noastră. Congregaţia „Surorile Însoţitoare Credincioase ale lui Isus” este o congregaţie de spiritualitate ignaţiană fondată în Franţa în 1820 de o văduvă franceză, Marie Madeleine de Bonnault d’Houët. Carisma noastră este să fim însoţitoarele lui Isus în lumea noastră prin învăţământ, exerciţii spirituale şi activităţi misionare. Vineri, 12 ianuarie, la Bucureşti, şi în cele două zile următoare, 13 şi 14 ianuarie, la Galaţi, am dorit să îi mulţumim lui Dumnezeu pentru lucrarea sa prin dăruirea noastră în cei 30 de ani de slujire în România.

Primele surori FCJ care au venit în România în 1994, după un discernământ care a implicat o călătorie în mai multe ţări din Europa de Est, au fost sr. Mary Kelly din Canada, sr. Margaret Kennedy din Australia şi sr. Imelda Zandonna din Italia. Surorile Maeve Shannon şi Imelda Zandonna care au făcut această călătorie au descoperit întâmplător un tabernacol în biserica „Maica Îndurerată” din Bucureşti, tabernacol ce fusese dăruit în trecut de congregaţia noastră unei biserici eliberate de comunism, fără să ştie cu precizie unde va ajunge. Acest fapt a însemnat pentru surori un semn că Dumnezeu le aştepta în România. De la început surorile au lucrat în educaţie, prin predare şi formare în colaborare cu Institutul „Sfânta Tereza” şi Şcoala Sanitară „Sfântul Iosif” din Bucureşti, au oferit cazare pentru studenţi, cateheză în parohie, ajutorarea celor defavorizaţi, dar au lucrat alături şi de preoţii iezuiţi pentru refugiaţi. Ulterior, surorile au continuat să lucreze mai mult prin însoţire spirituală, formarea grupurilor prin integrarea vieţii şi a credinţei, susţinerea studenţilor prin burse de studiu, întâlniri de grup pe diferite teme de interes religios, formarea însoţitorilor în misiune, psihoterapie şi alte numeroase activităţi pentru copii, tineri şi adulţi.
Ne-am bucurat să îi avem aproape, la Bucureşti, în cadrul unei Sfinte Liturghii, pe ÎPS Aurel Percă, Arhiepiscop şi Mitropolit, pe preoţii colaboratori, pr. Eduard Giurgi şi pr. Luc Duquenne SJ, alături de prieteni, surori FCJ care au lucrat în România, persoane din Parohia „Inima Preasfântă a lui Isus” din capitală şi însoţitori în misiune. Înaltpreasfinţitul Aurel ne-a mulţumit călduros în mai multe rânduri pentru munca noastră din aceşti ani, încurajându-ne pe calea noastră, dar mai ales amintindu-ne că toţi suntem însoţitorii lui Isus, nu doar surorile cu titlu angajat în viaţa de zi cu zi. După Sfânta Liturghie, ne-am bucurat să împărtăşim printr-o prezentare în imagini activitatea surorilor de-a lungul acestor ani, dar şi o masă de sărbătoare.
La Galaţi, în cadrul Sfintei Liturghii de pe 14 ianuarie, din biserica „Sfântul Ioan Botezătorul”, l-am avut în mijlocul nostru pe pr. Cristian Blăjuţ OFMComv, vicar episcopal şi responsabil cu secţiunea Viaţa Consacrată în Dieceza de Iaşi, alături de pr. Augustin Pătraşcu OFMConv şi pr. Andrei Bejan OFMConv, din comunitatea parohială. Pr. Cristian a apreciat mereu discreţia şi căldura surorilor care au slujit în comunitatea de-acolo şi a precizat acest aspect cu delicateţe în cadrul omiliei. Desigur, aici s-au alăturat prietenii terţiari din familia franciscană şi alte persoane care au participat la celebrare. Însoţitorii în misiune din Galaţi, fiind mai energici, s-au implicat generos atât pentru pregătirea Sfintei Liturghii de mulţumire, cât şi pentru agapa care a urmat. Entuziasmul şi recunoştinţa ne-au cuprins pe toţi pentru slava Dumnezeu.
Pentru aceşti ani, dorim să mulţumim tuturor persoanelor care ne-au fost alături, au crezut în noi şi în modul nostru de a fi şi de a lucra. Îi amintim în special în ruga noastră pe ÎPS Ioan Robu, Arhiepiscopul Mitropolit emerit de Bucureşti, şi PS Petru Gherghel, Episcop emerit de Iaşi, care ne-au deschis uşile larg pe teritoriul Diecezelor lor, la începuturile noastre în România. De asemenea, nu îi putem uita pe păstorii Diecezelor noastre din prezent. Ne rugăm şi cerem harul să devenim mai mult însoţitoare adevărate ale lui Isus şi să răspândim cu o inimă mare spiritualitatea noastră, asemenea femeilor sfinte care l-au însoţit pe Isus. (sr. Gabriela Lungu FCJ pentru Ercis.ro)

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 333, Ultimul acces: 2026-06-24 18:00:47