SRUC 2024: A doua zi la Oradea, Biserica Unitariană[2024-01-16]foto: EGCO.roA doua zi a Octavei de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor s-a desfăşurat la Oradea luni, 15 ianuarie a.c., în Biserica Unitariană. La seara de rugăciune au fost prezenţi înalţii reprezentanţi ai Bisericilor Greco-Catolică, Romano-Catolică şi Reformată, respectiv Preasfinţitul Virgil Bercea, Preasfinţitul László Böcskei şi János Szabolcs Bogdán, Episcop al Episcopiei Reformate de pe lângă Piatra Craiului, alături de Shaliach-ul David Nagy, împreună cu preoţi şi pastori aparţinând celor opt culte creştine participante în oraşul nostru la Săptămâna de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor. Alături de aceştia au participat persoane consacrate, seminarişti şi enoriaşi. Gazda primitoare a acestei seri a fost pr. Kardos József, paroh al bisericii unitariene din Oradea, care i-a întâmpinat pe oaspeţi cu un călduros salut, exprimându-şi bucuria de „a ne ruga împreună, de a pune accent pe lucrurile care ne unesc şi nu pe cele care ne despart. Dumnezeu să ne binecuvânteze, să fie alături de noi, să ne conducă pe calea dreptăţii şi a dragostei faţă de semenii noştri.” Reprezentanţii cultelor şi comunităţilor creştine din oraşul nostru care se roagă împreună în această perioadă au fost invitaţi să adreseze câte un mesaj. Alături de Preasfinţitul Virgil Bercea, Biserica Greco-Catolică din Oradea a fost reprezentată de pr. Mihai Tegzeş, vicar cu pastoraţia familiei, al cărui mesaj a adus în atenţie, în concordanţă cu tema Octavei de rugăciune, misterul Iubirii, cel care este rostit chiar de preoţi la sfârşitul celebrării Sfintei Liturghii, sub forma unei rugăciuni de cerere către Dumnezeu-Iubire, Cel pe care îl întâlnim acolo unde este pace şi bucurie: „Plinirea Legii şi a Proorocilor însuţi fiind, Cristoase Dumnezeul nostru, cel ce ai plinit toată rânduiala părintească, umple de bucurie şi de veselie inimile noastre, totdeauna, acum şi pururea şi în vecii vecilor. Amin!” Predica principală din Biserica Unitariană a revenit Bisericii Penticostale Tabor, prin grija pastorului Adi Soporan, care a evidenţiat în cuvântul adresat că: „Suntem parte a unui exerciţiu al Iubirii”, îndemnându-ne „să arătăm că suntem creaţi de acelaşi Dumnezeu, stând legaţi de ţăruşul acesta al Iubirii, iubire care este destul de ‘terfelită’ în societatea zilelor noastre. (…) Existenţa noastră este marcată de o forţă întunecată, de un haos moral, care nu apare doar în contexte problematice, doar în zonele rău famate. În faţa acesteia, Mântuitorul ne-a arătat o forţă care o poate învinge: forţa Iubirii adevărate, profunde, care se deranjează, care pleacă să cerceteze, care este autentică, se ridică, se coboară, caută şi salvează în cele din urmă. Iubirea este o forţă pentru viaţă! În mod paradoxal, «pe Cel ce n-a cunoscut niciun păcat, El l-a făcut păcat pentru noi, ca noi să fim neprihănirea lui Dumnezeu în El» (2Corinteni 5,21). El se coboară inclusiv la cel care nu merită, pentru a-l ridica din gura păcatului, iubirea lui Dumnezeu nefiind o vorbă goală. Iubirea Lui Dumnezeu este concretă, vie”, a subliniat pastorul, propunând la un exerciţiu concret în viaţa noastră cotidiană: „Socotiţi cât timp petrecem săptămânal folosind telefonul mobil, apoi cât timp ne uităm atenţi la soţ, la soţie, la copii sau pur şi simplu la omul din tramvai? Să ne întrebăm cu ce s-ar putea confrunta şi eventual să ne rugăm în gând pentru el…Să ne ajute Dumnezeu să ne implicăm şi să facem voia Sa, să dăm tot ce putem încât să aprindem flacăra Iubirii în viaţa cuiva!” Toţi cei prezenţi au rostit împreună rugăciunea „Tatăl Nostru”, în limba maghiară, română şi în ebraică, primind apoi binecuvântarea finală. Aducând mulţumiri tuturor celor implicaţi – oaspeţi şi gazde, organizatori şi participanţi -pentru „că ne-am rugat împreună şi L-am slujit pe Dumnezeu”, amintim deopotrivă de Colecta comună a cultelor creştine din Oradea – Cutia Albă – care pe parcursul Săptămânii de Rugăciune pentru Unitate doreşte să fie un semn concret de solidaritate creştină, ajutându-i pe cei aflaţi în nevoie, acolo unde este nevoie. Prin această Colectă comună vor fi susţinute în acest an activităţile caritabile ale Centrului Social „Maria Rosa” al Caritas Eparhial Oradea, care oferă o masă caldă persoanelor defavorizate din oraşul nostru. Octava mondială de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor continuă marţi, de la ora 18.00, în Comunitatea Evreilor Mesianici, sr. Evreilor deportaţi, nr. 23. Întreg programul iniţiativei şi materialele fiecărei zile se găsesc pe pagina de Facebook „Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor” dedicată Săptămânii de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor din Oradea, care vă stă la dispoziţie. (Laura Ologu pentru EGCO.ro) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 447, Ultimul acces: 2026-06-24 15:46:44
|
Timp total: 0.03s...
[]:1