A fost inaugurat Căminul pentru persoane vârstnice „Sfânta Maria” din Botiz - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

A fost inaugurat Căminul pentru persoane vârstnice „Sfânta Maria” din Botiz

[2024-01-16]
foto: EpiscopiaMM.ro
Începutul de an 2024 a adus cu sine şi multă bucurie în parohia Botiz, unde a fost inaugurat, pe 4 ianuarie, Căminul pentru persoane vârstnice „Sfânta Maria”, proiect pentru care s-a depus foarte mult efort şi care presupune implicare constantă din partea părintelui paroh Huzău Nicolae, a familiei sale, dar şi a întregii parohii. „Este darul Eparhiei noastre pentru cei care au nevoie”, afirma Preasfinţia Sa Vasile Bizău în cadrul Concertului Eparhial de colinde din 18 decembrie 2023.

– Câtă muncă a presupus acest dar, părinte Nicolae Huzău?
– În primul rând, aş dori să mulţumesc pentru oportunitatea de a împărtăşi cu voi povestea frumoasă a Centrului pentru Vârstnici „Sfânta Maria” Botiz, edificat cu binecuvântarea şi cu sprijinul larg al Preasfinţitului Vasile, Episcopul nostru, şi pus sub grija şi ocrotirea Preasfintei Fecioare Maria. Acest proiect este cu adevărat o manifestare a iubirii şi purtării de grijă pe care Biserica noastră Unită cu Roma, Greco-Catolică, o poartă faţă de cei aflaţi în nevoie, în special faţă de persoanele vârstnice. Episcopul nostru, Preasfinţitul Vasile, a descris acest centru ca fiind „darul Eparhiei noastre pentru cei care au nevoie”, cuvinte care rezonau şi in inima noastră în urmă cu mai bine de 10 ani şi ne-au inspirat să începem această frumoasă, dar deloc uşoară, călătorie.
Ideea a luat naştere din dorinţa noastră, a Bisericii, de a oferi „o casă”, un loc cald, iubitor şi reconfortant pentru cei în vârstă, care deseori se confruntă cu provocări specifice. Procesul de naştere a acestui Cămin pentru Vârstnici a fost, fără îndoială, un efort colectiv susţinut de credinţă, dedicare şi multă muncă. Am avut privilegiul de a fi implicat în fiecare etapă a acestui proiect, împreună cu consilierii noştri parohiali, bunii noştri credincioşi, cu care am împărtăşit aceeaşi viziune, iar azi cu bucurie constatăm că acest Centru contribuie la consolidarea valorilor creştine şi la împlinirea misiunii Bisericii în comunitate. De la identificarea nevoilor comunităţii, la proiectarea şi construirea fizică a centrului, finalizarea şi deschiderea Centrului, gestionarea puţinelor resurse şi până la stabilirea programelor de îngrijire şi activităţi recreative, fiecare pas a fost însoţit de multă muncă, grijă şi temeri. Facem ce putem, iar restul aşezăm în Mâna Domnului, în grija Providenţei Divine.
– Care este spiritul din interiorul centrului?
– Am format o familie în jurul acestui proiect, o familie care împărtăşeşte nu doar responsabilităţile de zi cu zi, ci şi bucuriile şi realizările aduse de fiecare rezident fericit şi împlinit. Azi avem 12 rezidenţi şi 12 angajaţi. Sunt foarte dedicaţi în munca pe care o fac. Nu este uşor, dimpotrivă, dar trebuie sa realizăm că acest proiect aduce un beneficiu real pentru Biserică şi comunitate. Proiectul în sine, ca şi Biserica, este o Misiune.
– Spuneaţi mai sus că aveţi 12 înscrişi. Ce capacitate are căminul ?
– Da, în prezent, avem 12 rezidenţi înscrişi în căminul nostru pentru vârstnici, iar capacitatea noastră totală este de 44 de locuri. Suntem la început de drum, nu este uşor, însă ne străduim să oferim un mediu sigur şi confortabil pentru toţi rezidenţii noştri, iar echipa noastră este dedicată îngrijirii lor adecvate.
– Cum se desfăşoară o zi în Căminul pentru Vârstnici?
– Activităţile sunt special create pentru rezidenţii Căminului „Sfânta Maria” Botiz, pentru a veni in sprijinul acestora. În general, dimineaţa între orele 07:00-09:00 este program pentru efectuarea igienei intime, iar la 9:00 se serveşte micul dejun. Ne străduim să asigurăm o alimentaţie corespunzătoare calitativ şi cantitativ (aport caloric, diversitate, prelucrare, prezentare etc). În caz de nevoie se asigură asistenţă pentru hrănire din partea personalului într-o manieră discretă, încurajându-se, totodată, formarea abilităţilor de hrănire independentă. Urmează administrarea zilnică a medicaţiei indicate de medic şi monitorizarea parametrilor fiziologici, iar la ora 11:00 se serveşte gustarea.
Urmează un program foarte diversificat de petrecere a timpului liber: de la implicarea în treburile gospodăreşti, în vederea creşterii nivelului de autonomie personală, la activităţi de stimulare a memoriei pentru prevenirea deteriorării mentale specifice vârstei înaintate sau vizionare tv, participare la activităţi de terapie ocupaţională, rugăciune individuală sau de grup, participare la slujbele religioase, a celor care reuşesc să se deplaseze, citirea din reviste din biblioteca pusă la dispoziţia lor, activităţi în aer liber, exerciţii pentru menţinerea şi tonifierea musculaturii, exerciţii pentru menţinerea echilibrului, jocuri.
De la 12:30 la 14:30 se desfăşoară prânzul şi odihna, de la 16:00 la 16:30, gustarea, iar de la 16:30 la 18:30, activităţi de petrecere a timpului liber şi primirea de vizite. Pe lângă personalul calificat, căminul nostru are un medic (care vine săptămânal şi ori de câte ori este nevoie), infirmiere, asistente medicale şi bucătărese şi un kinetoterapeut, pentru a veni în întâmpinarea seniorilor noştri. La 18:30 este cina, urmată de administrare tratamentului, igiena personală şi program liber. La ora 22:00, program de somn.
– Pe lângă personalul angajat, aveţi şi voluntari care fac activităţi recreative şi de socializare cu persoanele vârstnice?
– Da, suntem bucuroşi să avem de partea noastră tineri şi voluntari pasionaţi, profesori, educatori, medici, kinetoterapeuţi, frizeri, care contribuie la activităţile recreative şi de socializare ale rezidenţilor noştri. Sunt un dar pentru noi aceşti voluntari generoşi; ei aduc o energie pozitiva în cadrul Căminului nostru, oferind momente speciale de bucurie şi interacţiune pentru bătrânii noştri. Suntem recunoscători pentru angajamentul lor necondiţionat şi pentru contribuţia pe care o aduc la buna funcţionare a Căminului nostru, împreună făcând din acesta un „acasă” plin de iubire şi grijă pentru cei pe care ii găzduim.
– Un gând către familiile care caută în acest moment un Cămin pentru cineva drag?
– Cu toţii ştim şi înţelegem că fiecare familie trece prin momente sensibile atunci când vine vorba despre căutarea unui cămin potrivit pentru cei dragi ai lor, unde demnitatea persoanei sa fie apreciată şi respectată. Nu este o decizie uşoară. În Eparhia noastră Greco-Catolică de Maramureş, precum şi în parohia noastră, grija faţă de vârstnici ocupă un loc important. Noi toţi suntem azi ceea ce suntem datorită acestor părinţi şi bunici ai noştri, deci să le răspundem cu grija şi iubirea noastră.
Căminul pentru Vârstnici „Sfânta Maria” Botiz nu este doar un loc de grijă, ci şi unul al iubirii şi devotamentului pe care îl purtăm faţă de cei în vârstă. În aceste vremuri delicate, ne dorim să fim un sprijin pentru familiile care caută un mediu sigur, spiritual, cald şi înţelegător pentru membrii lor mai în vârstă. La noi, fiecare rezident este tratat cu respect, atenţie şi afecţiune. Ne angajăm să oferim nu doar servicii de îngrijire de buna calitate, ci şi un ambient familial, în care trăirile, experienţele şi înţelepciunea fiecărui senior sunt apreciate, încurajate si respectate. Echipa noastră dedicată de angajaţi şi voluntari este aici pentru a asigura o îngrijire bună pentru rezidenţii noştri, într-un cadru care promovează nu doar sănătatea fizică, ci şi bunăstarea spirituală şi emoţională.
Dacă cineva este în căutarea unui loc în care persoanele dragi să primească îngrijire deplină şi să se simtă acasă, aici, la umbra Bisericii din Botiz, sub ocrotirea Preacuratei Fecioare Maria, este invitat să descopere frumuseţea şi căldura oferite de Căminul nostru. Suntem aici pentru a vă sprijini şi a veni în întâmpinarea celor dragi. Ne găsiţi în Botiz, pe str. Teilor, nr. 79, jud. Satu Mare, parohia greco-catolică „Sf. Apostoli Petru şi Pavel” Botiz, tel. 0770103892.
– Mulţumim frumos, părinte, pentru informaţiile preţioase şi vă dorim multă putere de muncă şi haruri de la Dumnezeu, să puteţi conduce acest proiect atât de amplu şi important pentru comunitatea eparhială!
– Vă mulţumesc şi eu. În final, aş dori să mulţumesc familiei mele, comunităţii noastre pentru sprijinul lor continuu, desigur, Preasfinţitului Episcop Vasile pentru încrederea şi susţinerea pe care ni le-a oferit în tot acest parcurs, Comisiei de Avizare a proiectelor din cadrul Eparhiei noastre, Organizaţiilor de caritate care ne-au sprijinit, Secretariatului de Stat pentru Culte, Primăriei şi Consiliului Local Botiz şi tuturor celor care sub o formă sau alta ne-au sprijinit. Centrul pentru vârstnici „Sfânta Maria” Botiz este mai mult decât un loc de îngrijire, este un cămin al iubirii şi respectului faţă de cei mai vârstnici, în care valorile creştine ale compasiunii, iubirii şi respectului sunt pietre fundamentale. (Talida Trifoi – Biroul de presă al Eparhiei de Maramureş)

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 490, Ultimul acces: 2026-06-24 15:46:43