Vizită pastorală a PS Iosif Păuleţ în parohia Hălăuceşti - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Vizită pastorală a PS Iosif Păuleţ în parohia Hălăuceşti

[2024-01-15]
foto: Paul Dumea / Ercis.ro
În perioada 12-14 ianuarie 2024, membrii comunităţii parohiale „Naşterea Sfintei Fecioare Maria” din Hălăuceşti au avut bucuria de a-l avea în mijlocul lor pe PS Iosif Păuleţ, Episcop al Diecezei de Iaşi, însoţit fiind de pr. Adrian Blăjuţă, responsabil al Oficiului pentru Comunicaţii Sociale. Vizita pastorală care a avut loc în aceste zile a fost cu adevărat un moment de har şi de bucurie pentru fiecare credincios în parte, căci Episcopul a dorit să cunoască realitatea şi pulsul comunităţii şi astfel a oferit timp pentru a se întâlni cu toate grupurile din parohie.

Vineri, 12 ianuarie, Preasfinţitul Iosif a prezidat la ora 17.00 Sfânta Liturghie de deschidere a vizitei pastorale, însoţit fiind la altar de pr. Petru Blaj, decan de Valea Siretului, pr. Daniel-Anton Lucaci OFMConv, parohul comunităţii, pr. Adrian Blăjuţă şi pr. Emilian Antal OFMConv. Îndemnul Preasfinţitului Iosif a fost acela ca noi să ne îndreptăm rugăciunile noastre către Inima Preasfântă a lui Isus şi să trăim iubirea milostivă a lui Dumnezeu faţă de oameni. La încheiere ne-a amintit că noi toţi, laici şi persoane consacrate, formăm Biserica vie. De asemenea, Preasfinţitul a adresat tuturor o invitaţie: „Rugaţi-l pe Domnul să trimită slujitori în secerişul său”. În această seară de vineri, imediat după Sfânta Liturghie, a urmat întâlnirea cu grupurile de adolescenţi şi tineri din parohia noastră. Preasfinţitul le-a împărtăşit celor prezenţi un „cuvânt părintesc” şi i-a invitat să aprofundeze, să alimenteze şi să dea mărturie despre două aspecte importante ale vieţii spirituale: credinţa şi rugăciunea. Întâlnirea s-a terminat cu acest îndemn: „Credinţa este hotărâtoare pentru viitorul vostru. Dumnezeu ne cheamă şi aşteaptă răspunsul nostru”. Tot în seara primei zile a vizitei, a avut loc întâlnirea Preasfinţitului Iosif cu grupul de familii şi adulţi. Îndemnul său a fost să fim exemple de familii pentru comunitate, să trăim în iubire, să ajutăm acolo unde ni se permite şi să facem totul cu o maximă discreţie.
A doua zi a vizitei, 13 ianuarie, a început cu Sfânta Liturghie celebrată la ora 7.00 de PS Iosif Păuleţ. În cadrul omiliei Preasfinţitul ne-a vorbit despre „Cultul Inimii Neprihănite a Mariei”. După celebrare, Preasfinţitul s-a rugat rugăciunea „Laudelor” împreună preoţii, surorile şi cu membrii grupurilor Terţiarilor franciscani şi Armata Maicii Domnului. La ora 9.30 a urmat întâlnirea cu copiii, ministranţii şi membrii grupului Scout. În casele acelor bolnavi pe care a reuşit să îi viziteze, Episcopul i-a întărit în suferinţa lor; cei vizitaţi l-au aşteptat cu bucurie pe Episcopul nostru pentru a primi binecuvântarea lui Dumnezeu; de asemenea, Preasfinţitul Iosif i-a încurajat la rugăciune şi răbdare în suferinţă. De asemenea, în cursul amiezii PS Iosif a vizitat cimitirul comunităţii noastre şi a înălţat o rugăciune pentru cei răposaţi. Vizita pastorală a continuat cu întâlnirile individuale cu credincioşii din parohie.
În aceeaşi zi, Preasfinţitul Iosif a făcut o vizită Surorilor Franciscane Misionare de Assisi, prezente în comunitatea noastră. În cadrul acestei vizite pastorale, au fost două momente particulare în care PS Iosif Păuleţ i-a aşteptat pe credincioşi la scaunul de Spovadă ca să se împace cu Domnul. A doua zi a vizitei s-a încheiat cu întâlnirea Episcopului cu Consiliul Pastoral Parohial şi Consiliul Economic.
Ultima zi a vizitei, 14 ianuarie, s-a încheiat cu Sfânta Liturghie pontificală de la ora 11.00 prezidată de Preasfinţitul Iosif Păuleţ, cu ocazia încheierii vizitei sale pastorale în comunitatea noastră. La această celebrare au participat pr. Adrian Blăjuţă, pr. Daniel-Anton Lucaci OFMConv, şi ceilalţi preoţi din parohie, numeroşi credincioşi din comunitate. Preasfinţitul a subliniat ca noi toţi să răspundem chemării lui Dumnezeu şi să fim îndrumători pentru ceilalţi; aşa cum Dumnezeu l-a chemat pe Samuel şi i-a răspuns, aşa să răspundem şi noi: „M-ai chemat, iată-mă, Doamne!”. Aşa cum Preasfinţitul spunea că a fost trimis la Hălăuceşti, în vizită pastorală, pentru a ne întâlni, a ne ajuta şi a ne îndruma, la fel să răspundem şi noi cu seriozitate la chemarea lui Dumnezeu. La sfârşitul acestei celebrări, părintele paroh Daniel-Anton Lucaci OFMConv, i-a adresat Preasfinţitului Iosif un cuvânt de mulţumire pentru vizita sa din aceste zile.
Cu binecuvântarea Preasfinţitului Iosif şi cu bucuria că a găsit o comunitate activă şi prezentă, s-a încheiat vizita pastorală în parohia „Naşterea Sfintei Fecioare Maria” din Hălăuceşti. Imediat după această Liturghie, Preasfinţitul a făcut o scurtă vizită şi grupului de seniori „Ioachim şi Ana”. Cei prezenţi au fost felicitaţi pentru frumuseţea acestui grup, pentru toate întâlnirile şi activităţile, pentru frumuseţea costumelor populare pe care fiecare le păstrează cu sfinţenie. La finalul întâlnirii, cei prezenţi au primit binecuvântarea Episcopului şi urările de sănătate şi bine. Mulţumim Domnului pentru aceste trei zile de har. Mulţumim Preasfinţitului Iosif Păuleţ pentru această vizită pastorală. Domnul să vă binecuvânteze cu harurile de care aveţi mai mare nevoie şi vă asigurăm, Preasfinţite, de rugăciunea şi preţuirea noastră. Pace şi bine! (Petronela Mihălcuţ pentru Ercis.ro)

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 348, Ultimul acces: 2026-06-24 20:16:21