Eparhia Aradului, sinaxă: Situaţia edilitară a aşezămintelor monahale, perspective filantropice şi medicale - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Eparhia Aradului, sinaxă: Situaţia edilitară a aşezămintelor monahale, perspective filantropice şi medicale

[2024-01-19]
de Sorin Ioniţe

Conducătorii aşezămintelor monahale din Arhiepiscopia Aradului s-au reunit joi în sinaxă, alături de cei doi ierarhi din eparhie şi de membrii permanenţei consilului eparhial.
În prima parte a întrunirii s-a prezentat sinteza activităţilor din 2023.
În ceea ce priveşte situaţia lucrărilor edilitare, s-a amintit finalizarea lucrărilor de la Mănăstirea Feredeu, care a fost sfinţită în octombrie şi s-a precizat că la schitul de maici de la Roşia s-a reuşit finalizarea unui paraclis exterior.
Totodată, s-au început lucrări de construcţie la Schitul „Izvorul Tămăduirii” din localitatea Frumuşeni, fondat în 2022.
În cadrul Sinaxei s-a raportat şi implimentarea unui sistem fotovoltaic la cea mai veche mănăstire din ţară, Hodoş-Bodrog, sistem funcţional de câteva luni.
Partea secundă a întrunirii a cuprins dezbateri tematice coordonate de Arhiepiscopul Timotei al Aradului şi de Episcopul vicar Emilian Crişanul, referitoare la Anul omagial şi comemorativ 2024 în Patriarhia Română.
Prin dedicarea Anului 2024 unei atenţii sporite spre oamenii bolnavi sau afectaţi de multiple dependenţe, se arată pe site-ul oficial al eparhiei, s-a reflectat asupra planului social-filantropic şi social-medical complex prezent în instituţiile medicale multiple, înfiinţate, coordonate şi administrate de Biserică (cabinete medicale, centre de recuperare şi de terapie, spitale), dar şi în instituţiile medicale acreditate de stat, prin cooperarea dintre preoţii de spitale şi/sau de asistenţă socială şi cadrele medicale sau psihologi/psihiatri.
Comemorarea în anul 2024 a tuturor Sfinţilor tămăduitori fără de arginţi, iubiţi şi cinstiţi în spiritualitatea românească este un moment prielnic de înnoire a rugăciunii pentru vindecarea bolnavilor şi de apreciere recunoscătoare a celor care îi îngrijesc pe cei bolnavi sau suferinzi la casele lor, în centre medicale, policlinici sau în spitale, s-a mai evidenţiat în cadrul sinaxei.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 386, Ultimul acces: 2026-06-24 16:45:44