Studenţii iau contact cu viaţa Bisericii din diaspora: Program Erasmus+ la o parohie din Italia[2024-01-19]de Andrei UrsuleanTrei studenţi de la Facultăţile de Teologie şi Psihologie din Iaşi au efectuat la începutul anului un stagiu de practică Erasmus+ la Parohia Valeggio sul Mincio, din Italia. Sub coordonarea pr. paroh. Ionuţ Dascălu şi a Andreei Groza, reprezentanta Asociaţiei „Nepsis”, tinerii au participat la programul liturgic, precum şi la proiectele şi programele desfăşurate în comunitate. Totodată, au organizat diverse activităţi cu tinerii parohiei, printre care ateliere de lucru cu ocazia Zilei Culturii Naţionale, sesiuni de cateheză şi un atelier despre activitatea paraclisierilor. Programul a continuat prin vizite de studiu la situl arheologic „Grotte di Catullo”, Biserica „Santa Maria della Neve di Sirmione” şi Biserica „Santa Anna della Roca”. „Prezenţa acestora în cadrul Parohiei Ortodoxe «Sfinţii Neofit şi Meletie de la Mănăstirea Stânişoara» a fost una constructivă atât pentru comunitate cât şi pentru cadrul în care ei îşi vor desfăşura activitatea pastorală şi didactică”, a menţionat Andreea Groza, responsabil mass-media în cadrul Asociaţiei „Nepsis” Italia. De asemenea, tinerii au vizitat şi Parohia „Sfântul Ilie Tezviteanul” din Verona, unde au cântat la slujbă împreună cu tinerii comunităţii. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 435, Ultimul acces: 2026-06-24 15:46:43
|
Timp total: 0.17s...
[]:1