Conferinţă şi workshop de pictură bisericească, la Craiova[2024-01-18]de Iustin GheorgheFacultatea de Teologie Ortodoxă din Craiova, în parteneriat cu Biblioteca Judeţeană „Alexandru şi Aristia Aman” Dolj, Universitatea de Medicină şi Farmacie din Craiova şi Muzeul Cărţii şi Exilului Românesc, organizează în perioada 23-24 ianuarie o serie de evenimente dedicate artei sacre şi iconografiei bisericeşti. La Muzeul „Sfântul Nicodim de la Tismana” al Facultăţii de Teologie, va avea loc marţi, începând cu ora 17, cea de a patra conferinţă a Atelierului „Synaxis”, intitulată „Percepţia picturii bisericeşti în rândul clericilor şi mirenilor”. Atelierul „Synaxis” se află la cea de a doua ediţie, fiind conceput din dorinţa de a orienta lecturile studenţilor şi de a încuraja dezbaterile transdisciplinare atât de necesare în contextul actual. Fiecare întâlnire are în centru o carte reprezentativă, care oferă o perspectivă specifică asupra temei generale din acest an universitar: „Ce este omul? Perspective transdisciplinare asupra antropologiei şi identităţii”. Conferinţa va fi urmată de o dezbatere privind actualitatea iconografiei în contextul experienţei estetice moderne. În cadrul Facultăţii de Teologie Ortodoxe va fi organizat miercuri, începând cu ora 10, un workshop de pictură bisericească la care vor participa studenţi, profesori, cercetători şi artişti interesaţi de iconografie. Participarea la evenimente se face pe bază de invitaţie, în limita locurilor disponibile. Mai multe informaţii, aici. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 385, Ultimul acces: 2026-06-24 13:13:11
|
Timp total: 0.1s...
[]:1