Ierarhii Chesarie Păunescu, Antonie Plămădeală şi Antim Angelescu au fost pomeniţi la Galaţi[2024-01-18]de Andrei UrsuleanDe sărbătoarea Sfântului Antonie cel Mare, Înaltpreasfinţitul Părinte Casian a oficiat o slujbă de pomenire pentru vrednicii de pomenire ierarhi Chesarie Păunescu al Dunării de Jos, Antonie Plămădeală al Ardealului şi Antim Angelescu al Buzăului la Catedrala Arhiepiscopală din Galaţi. Slujba a fost oficiată pentru a marca ziua de naştere a Episcopului Chesarie Păunescu al Dunării de Jos, dar şi cu ocazia sărbătoririi ocrotitorului spiritual al celorlalţi doi ierarhi, Antonie Plămădeală şi Antim Angelescu al Buzăului, care a primit la botez numele Sfântului Antonie cel Mare. La slujbă au participat clericii angajaţi în administraţia eparhială şi seminariştii din Galaţi. La final, Arhiepiscopul Dunării de Jos a evocat personalitatea celor trei ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române şi a scos în evidenţă „devotamentul, fidelitatea şi aportul deosebit al acestora la viaţa bisericească”, după cum se arată într-o postare pe pagina oficială de Facebook a eparhiei. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 400, Ultimul acces: 2026-06-24 16:45:43
|
Timp total: 0.09s...
[]:1