Episcopia de Bălţi, premiată la Făleşti pentru promovarea culturii[2024-01-18]de Sorin IoniţeEpiscopia de Bălţi a fost premiată marţi pentru promovarea culturii la nivelul raionului Făleşti din Republica Moldova. Premiul a fost oferit de Direcţia Generală Educaţie şi Cultură – Făleşti, la activitatea dedicată Zilei Naţionale a Culturii. „În cadrul evenimentului au fost apreciaţi cei care ţin aprinsă flacăra culturii în raion, profesionişti care păstrează neobosit tezaurul cultural şi promovează valorile noastre naţionale: scriitori, artişti, bibliotecari, profesori, meşteri populari şi manageri ai instituţiilor culturale”, informează Biroul de presă al eparhiei. Mariana Osadţa, şefa Direcţiei Generale Educaţie şi Cultură – Făleşti, i-a înmânat Episcopului Antonie de Bălţi Diploma de gratitudine în care se menţionează „parteneriatul dedicat” şi buna colaborare între Episcopia de Bălţi şi Direcţia Generală Educaţie şi Cultură – Făleşti, „manifestată constant pe parcursul anilor” întru „promovarea valorilor spiritual-culturale ale neamului”. PS Antonie a mulţumit pentru semnul de apreciere a activităţii Episcopiei de Bălţi şi a subliniat că eparhia rămâne alături de lucrătorii în domeniul culturii, susţinându-i în această muncă a lor nobilă şi jertfelnică. Alături de ierarh, oaspeţi de onoare ai evenimentului au fost: dl. Vadim Roşca, preşedintele raionului, vicepreşedinţii raionului Făleşti: Mihai Prodan, Evghenia Moisei şi Oleg Savva, dna Mariana Osadţa, şefa Direcţiei Generală Educaţie şi Cultură, dna Rovena Dvorschi, şefa adjunctă a Direcţiei Generale Educaţie şi Cultură, dna Nelea Matcovschi, preşedinta Centrului Sindical Ramural Teritorial Făleşti din Domeniul Culturii. Evenimentul a avut loc la Palatul raional de cultură ,,Mihai Volontir” din Făleşti. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 411, Ultimul acces: 2026-06-24 20:27:15
|
Timp total: 0.09s...
[]:1