Ambasada României la Madrid: Românii stabiliţi în Spania ar putea deţine dubla cetăţenie[2024-01-16]de Andrei UrsuleanÎn condiţiile în care pentru a deveni cetăţeni spanioli trebuie să renunţe la cetăţenia română, cei peste un milion de români stabiliţi în Spania ar putea deţine dubla cetăţenie începând cu prima parte a anului. Negocierile acordului se află în fază avansată. Anunţul a fost făcut vineri de Ambasadorul României la Madrid, George Bologan, într-un interviu acordat pentru publicaţia Ziarul Românesc. „Vă pot confirma doar că ne aflăm într-o fază avansată a negocierilor”, a declarat vineri Ambasadorul României în Spania, George Gabriel Bologan. „Partenerii spanioli au înţeles importanţa temei pentru comunitate şi au manifestat deschidere. Anunţul că se va ajunge la un acord a fost făcut cu ocazia primului summit guvernamental dintre România si Spania de la Castellon în 2022”, a adăugat Ambasadorul României la Madrid. De asemenea, Ambasadorul României la Madrid a anunţat că în viitor vor mai avea loc alte sesiuni de negocieri. Prevederile actuale presupun modificarea Capitolului 1 – Articolul 11 din Constituţia Regatului Spaniei, care include criteriul conform căruia cei care doresc să devină cetăţeni spanioli nu pot deţine dublă cetăţenie. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 340, Ultimul acces: 2026-06-24 18:00:46
|
Timp total: 0.11s...
[]:1