Medicul Ion Cantacuzino a fost pomenit la 90 de ani de la trecerea în veşnicie la Institutul care îi poartă numele[2024-01-15]de Alexandru BobocMedicul Ion Cantacuzino a fost pomenit vineri la 90 de ani de la trecerea în veşnicie la mormântul său de la Institutul naţional de Cercetare-Dezvoltare Medico-militară „Cantacuzino” din Bucureşti. Slujba a fost săvârşită de coordonatorul preoţilor de caritate din Arhiepiscopia Bucureştilor, Preotul Alin Gabriel Nica, şi de Preotul Mirel Ilie. După oficierea parastasului, a fost depusă o coroană de flori la statuia Profesorului Ion Cantacuzino, fiind evocată viaţa şi activitatea jertfelnică a medicului. Persoanele prezente la slujba de pomenire au vizitat muzeul în care se păstrează biroul de lucru, obiecte personale, o parte din caietele de lucru şi adnotările din timpul vieţii renumitului cercetător. „În curtea Institutului Naţional de Cercetare Dezvoltare Medico-militară „Cantacuzino” este şi mormântul Prof. Victor Babeş, căruia anul trecut, la data de 19 octombrie, i-am săvârşit slujba de pomenire la 97 de ani de la trecerea la cele veşnice”, a menţionat Părintele Mirel Ilie. Medicul Profesor Ion (Ioan) Cantacuzino este fondatorul şcolii româneşti de imunologie şi patologie, mai multor instituţii de cercetare medicală şi reviste de specialitate. A fost profesor universitar şi membru al Academiei Române. Pe data de 14 ianuarie 1934, având 71 de ani, a trecut la viaţa veşnică. Una dintre ultimele sale dorinţe a fost ca banii destinaţi funeraliilor să fie donaţi Societăţii de Combatere a Tuberculozei. Iniţial a fost înmormântat la Cimitirul Belu, însă după o scurtă perioadă, trupul său a fost mutat la Institutul naţional de Cercetare-Dezvoltare Medico-militară „Cantacuzino”, unde a fost amenajat şi un muzeu în memoria sa. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 442, Ultimul acces: 2026-06-24 21:28:21
|
Timp total: 0.09s...
[]:1