#LetsPLAY: Oraşul Ploieşti este Capitala Tineretului din România în 2024[2024-01-15]de Ştefana TotorceaAnul acesta, oraşul Ploieşti devine Capitala Tineretului din România. Titulatura a fost câştigată printr-un program intitulat „Ploieşti, Let’s PLAY”, unde cuvântul PLAY este un acronim pentru „Partnership. Lifelong-Learning. Advocacy. YOUth”. Programul este structurat pe patru direcţii de acţiune: crearea contextului de stare de bine, acţiunea tinerilor în comunitate, consolidarea ecosistemului de tineret şi crearea de perspective pentru tineri. Un premiu în valoare de 50.000 euro oferit de Banca Comercială Română, co-iniţiator al programului, ajută la finanţarea şi implementarea proiectelor propuse. „Tinerii sunt o resursă şi o inspiraţie pentru orice oraş care vrea să îşi redefinească viziunea prin nevoile noii generaţii, pentru că ei vor fi cei care îl vor transforma şi vor crea contextul unei stări de bine pe termen lung, alternativa fiind sumbră: declinul demografic, pierderea de talent şi regresia urbană, în general”, a declarat András Farkas, Director Strategic al programului „Capitala Tineretului din România 2024”. „Dar Ploieşti dovedeşte că a înţeles acest lucru, la nivel de autoritate locală, alţi factori de decizie, oameni din sectorul privat, toţi sunt pregătiţi să investească în tineri. Iar tinerii, aşa cum au demonstrat şi astăzi, sunt pregătiţi să fie parte a acestei călătorii, sper eu, magnifice.” Programul a demarat deja de anul trecut, cu mai multe evenimente dedicate tinerilor, cum ar fi activităţi de dezvoltare personală (curs de prim ajutor de exemplu) sau evenimente culturale. Evenimente la începutul anului 2024 Anul acesta, sub egida Programului „Ploieşti #LetsPLAY”, au fost deja anunţate două evenimente: prima conferinţă YOUth Talks – Meet the Ambassadors (23 ianuarie 2024, ora 16:00), la care vor vorbi Rectorul şi Prorectorul Universităţii Petrol-Gaze din Ploieşti — conf. univ. dr. ing. Alin Diniţă şi conf. univ. dr. Alina Brezoi (rezervă-ţi locul aici); Gala Tineretului Prahovean, ediţia a II-a (fă o nominalizare aici). Capitala Tineretului din România este un program-cadru de tineret, creat la nivel naţional, ce funcţionează pe principii similare cu cele ale Capitalei Europene a Tineretului. Programul le permite organizaţiilor de şi pentru tineret să promoveze temele importante pentru categoria socială pe care o reprezintă şi ajută autorităţile locale să-i identifice problemele şi să atragă investiţii publice şi private pentru rezolvarea acestora şi dezvoltarea ecosistemelor de sprijin. Programul naţional Capitala Tineretului din România Capitala Tineretului din România este cel mai ambiţios program naţional destinat tinerilor, pentru că pune accent pe dezvoltarea ecosistemelor de tineret din zonele româneşti, în general, şi pe dezvoltarea ecosistemelor de tineret urbane, în mod special. În cadrul programului, autorităţile locale colaborează cu organizaţiile neguvernamentale de şi pentru tineret şi cu mediul privat, şi îi pun pe tineri în centrul procesului de dezvoltare urbană. Capitala Tineretului din România în 2025 va fi Vasluiul. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 335, Ultimul acces: 2026-06-24 17:04:03
|
Timp total: 0.08s...
[]:1