PS Andrei: Să fim recunoscători pentru darurile primite de la Dumnezeu[2024-01-15]de Iustin Gheorghe„Să fim recunoscători, nu nerecunoscători, pentru că multe daruri am primit noi de la Bunul Dumnezeu, încă de la venirea noastră pe lume. Să fim flori ale Duhului Sfânt, lucrătoare în societate, în comunitatea în care trăim şi Dumnezeu ne va binecuvânta cu har şi belşug duhovnicesc!”, a subliniat duminică în predică Preasfinţitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei şi Harghitei. Episcopul Andrei a oficiat slujba Sfintei Liturghii la Paraclisul episcopal „Sfinţii Apostoli Petru, Pavel şi Andrei” din Miercurea Ciuc. „Ce poate fi mai frumos decât să te duci să mărturiseşti cât bine ţi-a făcut Dumnezeu! Cei 10 leproşi nu au venit să mulţumească pentru vindecarea lor, ci au plecat la casele lor, uitând de recunoştinţa faţă de Cel care i-a tămăduit, Dumnezeu. Sfântul Ioan Gură de Aur ne spune care este mesajul evangheliei de astăzi: „Nu uitaţi pe cel ce vă miluieşte şi nici pe cei care v-au făcut bine cândva””, a explicat ierarhul. „Lui Dumnezeu Omul, I s-a făcut milă de aceşti bolnavi. Cuvântul milă ne aduce aminte de nenorocirea bolii leprei. Această boală era una dintre bolile veacului aceluia, care nu avea tămăduire, era o boală grea, molipsitoare şi fără tratament”. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 330, Ultimul acces: 2026-06-24 18:06:09
|
Timp total: 0.1s...
[]:1