IPS Nifon: Recunoştinţa ne arată calea iubirii, a mulţumirii şi a firescului existenţei[2024-01-15]de Sorin Ioniţe„Recunoştinţa este o virtute extraordinar de frumoasă, care ne arată calea iubirii, a mulţumirii şi a firescului existenţei, fiindcă ea presupune nobleţea spiritului, profunzimea vieţii şi intensitatea credinţei”, a spus Înaltpreasfinţitul Părinte Nifon duminică. Pe de altă parte, ierarhul a subliniat că „numai cel ce şi-a pierdut frumuseţea sufletească şi nobleţea nu poate să fie recunoscător şi să mulţumească pentru binele făcut, fiind bolnav de acea boală sufletească a nerecunoştinţei, adevărată lepră a zilelor noastre”. IPS Nifon, Arhiepiscopul Târgoviştei, Mitropolit onorific şi Exarh patriarhal, a slujit duminică în biserica Parohiei Picior de Munte I din Dâmboviţa, potrivit site-ului oficial al erparhiei. La final, Înaltpreasfinţia Sa a subliniat că, prin participarea, în duminici şi sărbători, la biserică, la Sfânta Liturghie – slujba supremă prin care Îi mulţumim lui Dumnezeu, arătăm recunoştinţă faţă de Cel ce ne-a creat, precum şi faptul că am înţeles că tot binele cotidian vine întotdeauna de la El. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 366, Ultimul acces: 2026-06-24 13:09:39
|
Timp total: 0.18s...
[]:1