SRUC 2024: A şasea zi la Oradea, în străvechea Catedrală ortodoxă din Oradea - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

SRUC 2024: A şasea zi la Oradea, în străvechea Catedrală ortodoxă din Oradea

[2024-01-20]
foto: EGCO.ro
Vineri, 19 ianuarie a.c., creştinii de diferite confesiuni creştine din Oradea s-au rugat împreună în cea mai veche biserică ortodoxă din urbea noastră, Catedrala „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil”. Aceştia, alături de reprezentanţii celor opt culte participante la Octava de rugăciune pentru Unitatea Creştinilor din acest an, au participat împreună la slujba Vecerniei celebrată de pr. prot. prof. Radu-Valer Rus, Vicar general al Eparhiei Ortodoxe de Oradea, împreună cu preoţii parohi ai locului, pr. Nicolae Pop şi pr. Florin Negruţiu.

În numele Preasfinţiei Sale Sofronie Drincec, Episcop ortodox al Oradiei, pr. Rus a salutat prezenţa în „străvechea Catedrală din Velenţa” a tuturor reprezentanţilor, credincioşilor sau pastorilor cultelor creştine din Oradea, printre care s-au aflat PS László Böcskei, Episcop romano-catolic, PS Virgil Bercea, Episcop greco-catolic, Shalich David Nagy, preşedintele Comunităţii Evreilor Mesianici, pr. paroh Kardos József al Bisericii Unitariene, pastorul Laurenţiu Păşcuţi din Biserica Penticostală Tabor, pr. Mátyás Attila al Bisericii Evanghelice-Luterane şi pastorul Bisericii Reformate din Velenţa, din vecinătatea Catedralei-gazdă. În cuvântul de învăţătură, pr. Florin Negruţiu, inspector şcolar pentru disciplina Religie la Inspectoratul Judeţean Bihor, a vorbit despre mesajul pe care se fundamentează Octava de rugăciune în acest an, considerându-l unul profund şi mobilizator deopotrivă: „Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău… şi pe aproapele tău ca pe tine însuţi” (Lc 10, 27).
„Iubirea Lui Dumnezeu şi iubirea aproapelui sunt una şi aceeaşi virtute. Iubirea aproapelui este necesară ca şi iubirea Lui Dumnezeu, de altfel una nu poate exista fără cealaltă. În acest sens Sf. Ioan Evanghelistul spune că «Dacă zice cineva că iubeşte pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăşte, mincinos este! Pentru că cel ce nu iubeşte pe fratele său, pe care l-a văzut, pe Dumnezeu pe care nu l-a văzut, nu poate să îl iubească» (I Ioan 4, 20). Mântuitorul numeşte această iubire frăţească «Porunca Mea», dorind să fie egală cu iubirea cu care Cristos ne-a iubit pe noi: «[Iubiţi-vă] precum v-am iubit Eu!” Noi, cei care suntem creştini purtăm prin botez numele lui Isus Cristos şi avem datoria să practicăm virtutea iubirii frăţeşti. (…) Mântuitorul ne porunceşte să îi iubim şi pe duşmanii noştri. Prin practicare iubirii frăţeşti, faptele creştinului bun se deosebesc de faptele tuturor celorlalţi semeni. Prin practicare iubirii frăţeşti, se cunoaşte adevăratul ucenic al lui Cristos. Mântuitorul însuşi ne cere acest lucru când zice: «Prin aceasta vor cunoaşte toţi că sunteţi ucenicii Mei, dacă veţi avea dragoste unii faţă de alţii» (Ioan 13,34-35). Stăpânit de dragostea lui Dumnezeu şi a semenilor, Sf. Ap. Pavel a scris cel mai frumos imn al dragostei creştine (1Corinteni 13).”
„Sf. Ioan Botezătorul zice că «iubirea frăţească e semnul deosebit al celor care îl urmează pe Cristos», iar Sf. Ciprian susţine că «nu poate ajunge la Împărăţia Cerurilor, acela care nu are în inimă iubirea frăţească». Acolo unde nu există iubire, nu există nici pace, nici siguranţă. Samarineanul milostiv se raportează la un om, ceilalţi la cutume, la rânduieli, la temeri, la frici am putea spune… Fapta samarineanului milostiv reprezintă lucrarea iubirii milostive a lui Cristos pentru mântuirea oamenilor. Domnul ne-a învăţat că trebuie să socotim aproapele nostru pe fiecare om. (…) Punem prea multe întrebări, complicăm lucrurile în mod exagerat, ne raportăm prea puţin la om. Creat după chipul lui Dumnezeu este aproapele nostru, indiferent de originea sa socială, economică, etnică, confesională, indiferent de nivelul său de educaţie sau statutul său în comunitate, indiferent dacă este copil, tânăr, adult sau bătrân. Cristos este Samarineanul cel de Sus, Cel ce din milă a venit şi ne-a mântuit prin jertfa Sa de pe Cruce. Apoi, înviind din morţi şi înălţându-se la Cer a trimis pe Duhul Sfânt în Biserica Sa ca prin untdelemnul şi vinul Sfintelor Taine, îndeosebi a Botezului şi a Euharistiei, să vindece rănile pricinuite omului de tâlharii patimilor scornite de diavol.”
După binecuvântarea finală de la slujba Vecerniei, pr. prot. prof. Radu-Valer Rus a invitat reprezentantul fiecărui cult creştin să transmită un mesaj în cadrul celei de a şasea zi a Săptămânii de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor. Din partea Bisericii Greco-Catolice, pr. Duma Ovidiu, paroh al Catedralei „Sf. Nicolae” din Oradea, a vorbit despre versetul care constituie tema Săptămânii de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor, subliniind cum Isus ne arată că aproapele nostru este „un om oarecare, omul de lângă tine: cel flămând, cel însetat, cel bolnav, cel întemniţat sau cel care zace pe patul de spital. Iată aproapele nostru!” Primind îndemnul „du-te şi fă şi tu asemenea”, să căutăm în cel de lângă noi un Alter-Christus, „să vedem chipul şi asemănarea Lui Dumnezeu, pentru că Judecata finală a fiecăruia dintre noi va fi prin prisma carităţii şi a iubirii faţă de semeni.”
La rândul său, Shaliach David a mulţumit tuturor cultelor pentru ocazia de a participa împreună la Săptămâna de Rugăciune pentru Unitate, împlinindu-se anul acesta zece ani de când Comunitatea Evreilor Mesianici din Oradea s-a alăturat acestei iniţiative. Rabinul a rostit rugăciunea supremă „Tatăl Nostru” în limba ebraică, binecuvântându-i pe toţi cei prezenţi. Gazda serii, Vicarul general al Episcopiei Ortodoxe, a subliniat că „în ultima mare rugăciune pe care Fiul Lui Dumnezeu, Cristos Domnul Mântuitorul nostru al tuturor, a înălţat-o către cer, către Dumnezeu-Tatăl, El s-a rugat pentru unitatea ucenicilor Săi direcţi, ai apostolilor şi ai tuturor ucenicilor Săi peste veacuri: a noastră, a tuturor celor care ne revendicăm ucenicia faţă de Cristos, adică toţi cei care ne numim creştini”.
Semnalând cum de mai bine de 100 de ani s-a născut evenimentul la care suntem cu toţii parte în aceste zile la Oradea, prin care „culte şi confesiuni creştine, departe de a ne anula, de a ne confunda, de a ne limita specificul fiecăruia dintre noi, căutăm împreună să valorificăm ceea ce avem în comun, ceea ce ne uneşte: calitatea de fii ai aceluiaşi Părinte, căci toţi am primit darul vieţii de la acelaşi Dumnezeu-Tatăl, creatorul lumii şi al fiecăruia dintre noi”, a mai spus Părintele Protosincel, invitând credincioşii să contribuie la proiectul colectei comune a cultelor – Cutia Albă – prin care pot contribui pe parcursul acestei săptămâni la proiectele filantropice Caritas Eparhial Oradea, care oferă o masă caldă persoanelor defavorizate.
Mulţumind pentru că a fost posibilă această seară, pentru participarea şi comuniunea frăţească, pr. Nicolae Pop, paroh al Catedralei ortodoxe din Velenţa, şi-a exprimat bucuria că „într-un crâmpei de frumuseţe cerească ca anticipare a Împărăţiei Cerurilor, în această seară am bătut la poarta de cleştar a Cerului şi în glasul iubirii, iar Dumnezeu a făcut posibilă cea mai frumoasă minune: de a fi alături, împreună, chiar dacă diferiţi în unitatea aceluiaşi Tată şi în dragostea pe care Fiul Său ne-a dat-o”. Săptămâna de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor continuă sâmbătă, 20 ianuarie a.c., de la ora 18.00, în Biserica Reformată – RIT, şi va încheia duminică, 21 ianuarie a.c., de la ora 18.00, în Catedrala Greco-Catolică „Sf. Nicolae” din Oradea. (Biroul de presă EGCO, Mihaela Caba-Madarasi)

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 425, Ultimul acces: 2026-06-24 16:35:44