A trecut la Domnul sr. Tereza Cancel - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

A trecut la Domnul sr. Tereza Cancel

[2024-01-20]
19.01.2024, Roman (Catholica) - Vineri, 19 ianuarie 2024, a trecut la Domnul sr. Tereza Cancel, din Congregaţia „Surorile Franciscane Misionare de Assisi”, când, pe neaşteptate, sora moarte a vizitat-o şi a condus-o în patria Tatălui ceresc, încununând astfel dorinţa ei de a împlini voinţa lui Dumnezeu în toate până la sfârşit.
Sr. Tereza s-a născut pe 15 iunie 1957, la Faraoani, Bacău. După căderea comunismului şi-a manifestat deschis dorinţa de a se consacra lui Dumnezeu şi de a intra în familia Surorilor Franciscane Misionare de Assisi confirmată şi de parohul de atunci, pr. Ştefan Văcaru, care scria în recomandarea sa: „Cunosc trăirea constantă a credinţei, prin participarea frecventă la Sfintele Sacramente, precum şi dorinţa ei sinceră de a se consfinţi total lui Dumnezeu prin viaţa religioasă”.
În anul 1994, la 7 decembrie, Bucureşti, intră în Noviciat în familia noastră religioasă, începând un drum intens de formare. După 2 ani, pe 20 octombrie1996, la Luizi-Călugăra (Bacău), împreună cu alte 8 surori, face profesiunea religioasă temporară. Pe 5 mai 2001 la Hălăuceşti (Iaşi) se consacră cu totul lui Dumnezeu după ce, aşa cum ea însăşi scrie în cererea ei de admitere la profesiune: „În tot acest timp m-am rugat şi am căutat care este voinţa lui Dumnezeu pentru mine. Din experienţa acestor ani pot spune că Dumnezeu m-a chemat la viaţa religioasă în fraternitate şi minoritate”.
După prima profesiune a slujit în comunitatea de la Valea Mare, apoi cu dăruire, a acceptat să slujească în bucătărie în două dintre comunităţile noastre din Italia: din 2001, la Penabilli, şi apoi din 2005, la Ferrara. Reîntoarsă în ţară, sr. Tereza din 2013 până în 2017 a slujit în comunitatea „Sf. Îngeri păzitori”- Huşi, în mijlocul tinerilor seropozitivi apoi a fost transferată la Hălăuceşti, unde a avut posibilitatea să se îngrijească şi mai mult de sănătate. Astăzi, 19 ianuarie 2024, pe neaşteptate, sora moarte a vizitat-o şi a condus-o în patria Tatălui ceresc, încununând astfel dorinţa ei de a împlini voinţa lui Dumnezeu în toate până la sfârşit.
Caracterizată de o mare simplitate, veselie şi disponibilitate, petrecea mult timp în rugăciune. De acolo a primit forţa să slujească cu bucurie în bucătărie atâţia ani dar şi să accepte cu seninătate şi resemnare suferinţa. În ultima perioadă, când starea de sănătate îi permitea, ajuta cu mare drag acolo unde era nevoie. Ţinea companie surorile în vârstă şi bolnave cu care se ruga sau pe care, prin râsul ei contagios, le ajuta să mai uite de greutăţile bătrâneţii. A ştiut să se bucure de lucrurile simple ale vieţii, fiind recunoscătoare şi pentru cel mai mic gest de iubire primit. Avea mare încredere în Dumnezeu mai ales în momentele mai dificile. S-a străduit, aşa cum ea însăşi a lăsat scris: „să-i dea slavă lui Dumnezeu cu toată fiinţa şi să-i ajute pe fraţii şi surorile pe care Dumnezeu îi punea alături în fiecare zi”.
S-a pregătit pentru o moarte bună o viaţă întreagă. Mărturie ne sunt cuvintele lăsate în Testamentul ei: „Îmi exprim mulţumirea pentru marele DAR la care m-a chemat Domnul- viaţa consacrată- în familia Surorilor Franciscane Misionare de Assisi. Ţin să vă spun că nu mi-a lipsit această rugăciune de pe buze: O, mică Tereza, nu mă uita în ceasul morţii mele. Fii atunci lângă mine, mereu, mângâie-mă…iar cu rugăciunile tale, dă-mi curaj. Mulţumesc. Nu am bunuri personale. Doar sfânta sărăcie la care m-am angajat cu multă iubire (…). Mulţumesc tuturor surorilor şi preoţilor pentru tot ceea ce au putut să-mi ofere din punct de vedere spiritual şi că m-au ajutat să cresc în iubirea lui Cristos. În acelaşi timp cer iertare (…). Cu speranţa de a lăsa o mărturie frumoasă şi o amintire plăcută vă îmbrăţişez în Cristos Domnul”.
Dragă sr. Tereza, da, te asigurăm că ai lăsat în urma ta o mărturie frumoasă. Acum, te rugăm, noi, pe tine să mijloceşti la Dumnezeu ca să ne trăim viaţa în aşa fel încât oricând să fim pregătite pentru a ne întâlni cu Cristos, Mirele nostru, şi să ne bucurăm împreună în ceruri. Dumnezeu să te odihnească în pace! Liturghia de înmormântare se va celebra luni, 22 ianuarie 2024, la ora 10.30, în capela „Surorilor Franciscane Misionare de Assisi” de la Valea Mare (Bacău), urmând ca să fie înmormântată în cimitirul din localitate. (Sr. Irina Giurgică pentru OFMConv.ro)

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 440, Ultimul acces: 2026-06-25 02:15:02